Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Źle dobrane okulary przeciwsłoneczne szkodzą bardziej niż ich brak!

Źle dobrane okulary przeciwsłoneczne szkodzą bardziej niż ich brak! fotolia.pl

W dni słoneczne odrzućmy okulary przeciwsłoneczne w kąt. Bo źle dobrane - szkodzą. Noszenie przyciemnianych soczewek bez wysokiej jakości filtrów przynosi efekt przeciwny do zamierzonego – do oczu dociera więcej szkodliwych promieni.A to istotnie zwiększa ryzyko uszkodzenia wzroku.

- Wśród Polaków, którzy w ostatnim roku kupili okulary przeciwsłoneczne, tylko 9% dokonało zakupu u optyka - wynika z badań IQS Rynek i Opinia na zlecenie Vision Express.

Oczywiście, u optyka jest drogo, a modele dostępne w drogeriach lub na bazarach często nie zapewniają właściwej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Nie dbają o to ani kupujący, ani sprzedający. Liczy się fason, moda (przyznaje to 56 proc. kupujących).

Vision Express, powołując się na opinie ekspertów, przestrzega, że okulary bez odpowiednich filtrów mogą nam nawet zaszkodzić i spowodują, że źrenice będą się rozszerzać przez co do oczu dostanie się więcej promieni ultrafioletowych.

- Żeby jednak ochrona była skuteczna trzeba kupić okulary z przyciemnianymi szkłami, posiadające filtr UV co najmniej 400 nm. Wszystkie inne – z niskiej jakości filtrem lub zupełnie go pozbawione – przynoszą więcej szkody niż pożytku – mówi Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Dla osób, które nie chcą płacić grubych rachunków u optyka, a jednocześnie chcą „poszpanować” okularami przeciwsłonecznymi pozostaje jedna rada - nosić ponad czołem, we włosach, ale na nos i oczy nie zakładać.

Czw., 28 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa