Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Umiejętność korzystania z potencjału zespołu - czyli czego mogą uczyć się od siebie młodsi i starsi pracownicy

Umiejętność korzystania z potencjału zespołu - czyli czego mogą uczyć się od siebie młodsi i starsi pracownicy fotolia.pl

Często różnica wieku i doświadczeń zawodowych może być w zespole na tyle duża, że generuje problemy, a pracownicy nie mogą się porozumieć. Mówi się, że to osoby najmłodsze stażem powinny najwięcej uczyć się od tych bardziej doświadczonych. Nie oznacza to jednak, że starsi pracownicy nie mogą wyciągnąć żadnych cennych lekcji. Warto pamiętać, że edukacja może być dwukierunkowa – wystarczy tylko umiejętnie korzystać z potencjału zespołu.

Czego młodszy pracownik może nauczyć się od starszego:

Lojalności
Starszy pracownik nie pragnie częstych zmian. Bardziej zależy mu na stabilnej sytuacji zawodowej i pracodawcy, z którym będzie mógł związać się na stałe. Lojalność i przywiązanie do firm jest dziś jedną z bardziej cenionych cech.

Doświadczenia zawodowego
Spora, gromadzona latami wiedza to najcenniejszy potencjał starszego pracownika. Można wykorzystać ją w bieżącej pracy, ale również sprawić by starszy pracownik podzielił się nią (jako mentor) z młodszą kadrą.

Odpowiedzialności
W czasie swojej kariery zawodowej, bardziej doświadczony pracownik miał styczność z różnymi sytuacjami. Jest więc w stanie dokładniej przewidzieć, jakie efekty przyniesie dane działanie, a dzięki temu – lepiej reaguje na sytuacje i cechuje się większą racjonalnością.

Wiarygodności
Sprawdza się zwłaszcza w kontaktach z Klientem, gdzie starsza osoba może wzbudzać większe zaufanie i jest często traktowana poważniej niż osoba młoda.

Niezależności
Po latach pracy, starsi pracownicy znają swoje umiejętności i są w pełni samodzielni w swojej pracy. Nie muszą liczyć na niczyją pomoc, a prędzej – inspirować młodszą kadrę do działania.

Co starszy pracownik może przyswoić od młodszego kolegi:

Technologii
Nikt nie będzie lepiej zaznajomiony z nowoczesnymi rozwiązaniami czy gadżetami jak nie młodsze osoby, otaczające się nimi na co dzień. Dla starszych pracowników mogą stać się przewodnikiem po świecie nowości technologicznych.

Optymizmu
To niewątpliwa zaleta młodszych, pełnych zapału pracowników. Determinuje do stawiania sobie ambitnych celów zawodowych, dążenia do nich pomimo przeszkód, a w konsekwencji osiągania lepszych wyników niż osoby o pesymistycznym nastawieniu.

Podejmowania ryzyka
Odwaga w działaniu nie zawsze towarzyszy starszym pracownikom, którzy bardziej zachowawczo podchodzą do wielu zadań. Młodsze stażem osoby chętniej podejmują odważne przedsięwzięcia i nie boją się ryzykować.

Dynamizmu działania
Domeną młodych osób jest żywiołowość oraz zapał do pracy, których często brakuje bardziej doświadczonym pracownikom.

Źródło: monsterpolska.pl

Sob., 7 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa