Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

By zatrzymać najzdolniejszych i usprawnić działanie biura - job sculpting!

By zatrzymać najzdolniejszych i usprawnić działanie biura - job sculpting! fotolia.pl

Zdolny pracownik wymaga specjalnego traktowania. Niektórzy sprawdzają się na wielu stanowiskach, ale gdy osiągają zadowalające wyniki rezygnują. Powodem jest fakt, że wykonywane zajęcie tak naprawdę nie jest dla nich. Pracują, osiągają świetne wyniki, ale nie daje im to pełnego zadowolenia. Dlaczego? Nie spełniają się!

Najlepsze rozwiązanie

Zawodowe spełnienie jest dla wielu bardzo ważne. Dlatego jego brak to poważny dylemat. Jeśli się spełniasz i robisz coś z pasją efekty są wspaniałe, a Twoja motywacja jest ciągle na wysokim poziomie. Bez motywacji ani rusz! To bezpłatny aktywator i mobilizator do nowych wyzwań. Deficyt motywacji przeszkadza, a masz jej w sobie coraz więcej, gdy pracujesz z pasją i spełniasz się! Jak zatem pomóc pracownikom, którzy chcą zrezygnować? W takiej sytuacji pomoże job sculpting, czyli dopasowanie zatrudnionego do miejsca pracy. Tylko tak zatrzymasz najlepszych! Utrata tych wykwalifikowanych to problem wielu pracodawców. Przez rozmowy i częste spotkania z zatrudnionymi można tego uniknąć!

Każdy pracownik ma potencjał, czyli naturalne zasoby wiedzy i umiejętności, które najlepiej wykorzysta tylko w określonym stanowisku. Zamiłowanie do profesji pomaga pracować lepiej, szybciej i sprawniej każdego dnia. Znajomość pracownika, jego zainteresowań i umiejętności to cenne informacje dla każdego pracodawcy. Od tego zaczyna się właściwy przydział pracy, czyli job sculpting. W Polsce to inaczej modelowanie pracy, które uwzględnia poziom wynagrodzenia, czas pracy, drogę do awansu i zamiłowania. Każdy ma jakieś pasje i to one determinują Ciebie do wykonywania zadań, dzięki którym jesteś z siebie bardzo zadowolony! Potrzebujesz pozytywnych emocji i wrażeń, a wszystkiego dostarczy Ci praca, którą lubisz! Twoje zamiłowanie to długotrwałe i stabilne działania – takie typowe dla Ciebie. To coś więcej niż hobby i krótka fascynacja!

Klasyfikacja zainteresowań

Pracownicy z MBA Boston Harvard Business School wyróżnili osiem dziedzin, w których spełniają się pracownicy, czyli:

  1. Wdrażanie technologii – zamiłowanie do technologii, poznawania funkcjonowania nowych urządzeń. Uwielbiają je modyfikować, żeby podwajać zyski.
  2. Analiza ilościowa – zamiłowanie do liczb. Lubią tworzyć różne analizy biznesowe, by opracowywać nowe i korzystne rozwiązania!
  3. Rozwijanie teorii – praca z pasją nad teoretycznymi rozwiązaniami, które poprawią działanie firmy. Lubią tworzyć modele i na ich podstawie wyjaśniać działanie rynku, konsumentów i konkurencji.
  4. Myślenie kreatywne – praca z wyobraźnią, kreatywne i niestandardowe rozwiązania biznesowo – technologiczne, zdolność do bycia pionierem i tworzenia nowych metod.
  5. Doradztwo i szkolenie – najważniejsze jest nauczanie innych, kierowanie rozwojem i ścieżką zawodową oraz pokazywanie wartości pracownika, jego potencjału i zalet oraz potrzeb. Człowiek jest na pierwszym miejscu!
  6. Zarządzanie personelem – satysfakcja z zarządzania zespołem, motywowanie innych, podział obowiązków służbowych, szkolenie pracowników, priorytet to rozwój firmy dzięki pracy całego zespołu.
  7. Kontrola nad działaniami – stworzenie planu i nadzorowanie jego realizacji. Czują się świetnie, gdy planują działania zespołu, działu lub całej firmy.
  8. Komunikacja – prowadzenia negocjacji, szybkie nawiązywanie kontaktu z klientami i pracownikami, jasny przekaz, dobre argumenty, wszystko razem powiększa zyski!

Job sculpting to doskonała pomoc dla każdego pracodawcy, któremu zależy na zatrzymaniu najzdolniejszych i usprawnieniu działalności przedsiębiorstwa. Pracownik na swoim miejscu maksymalnie wykorzysta swój potencjał w środowisku zawodowym!

Źródło: kluczdokariery.pl oraz monsterpolska.pl

Czw., 24 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa