Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak wybrać najlepszy wzór do naśladowania?

Jak wybrać najlepszy wzór do naśladowania? fotolia.pl

Osiągnięcie w karierze zawodowej sukcesu jest niezwykle trudnym i długotrwałym procesem. Warto w tym czasie mieć punkt do którego będziemy dążyć przez cały czas. Często takim punktem są osoby z branży, show biznesu, rodzice lub znajomi. Jak więc wybrać najlepszy wzór do naśladowania?

Oto zalety i wady każdego z rozwiązań:

Pracodawca
Młodzi ludzie marzący o dobrze płatnej i dającej szerokie perspektywy pracy zazwyczaj jako cel stawiają sobie naśladowanie swego szefa. Czy to dobrze? Z jednej strony ma to wiele zalet. Dlaczego? Zwłaszcza kiedy jesteśmy dopiero na początku swojej kariery, obserwujemy kogoś, komu w życiu się powiodło wzrasta nasza motywacja. Dzięki chęci dążenia do ideału, którym jest osoba zaradna, samodzielna i niezależna stajemy się znacznie bardziej zdeterminowani, a przez to nabieramy większej pewności siebie i łatwiej jest nam realizować postawione sobie cele. Ponadto współpracując z taką osobą bez wątpienia możemy się sporo nauczyć i zyskać ogromne doświadczenie, które zdecydowanie przyda nam się w osiągnięciu indywidualnego sukcesu. Z drugiej strony jednakże nie zapominajmy o tym, że zawsze warto być sobą. Ciężko jest wiecznie gonić za kimś, żyć czyimś życiem, skupiać się na tym co niekoniecznie sami pragniemy robić, ale czym zajmują się inni. Po co więc powielać utarte schematy? Pamiętaj, że nie pracujesz wyłącznie dla pieniędzy, ale również po to by się rozwijać i mieć z tego satysfakcję. Bądź profesjonalistą czerpiącym z tego radość!

Celebryci
Gwiazd i gwiazdeczek dziś nie brakuje. Jednak ze świecą szukać takiej, która faktycznie może posłużyć za wzór godny naśladowania. Niestety należy być świadomym, że w obecnym show biznesie mało kto kieruje się prawdziwymi emocjami, uczuciami czy też normami moralnymi. Tu etyka i przyzwoitość często nie mają większego znaczenia. Życie w świetle reflektorów jest zupełnie inne od naszego „przyziemnego”. Warto więc wybierać sobie takie autorytety, które rzeczywiście prezentują sobą coś więcej niż sławę i skandale. Patrząc jednak na pewne grono popularnych artystów takich jak np. Beyonce, Lady Gaga, Heidi Klum, Kuba Wojewódzki można wyciągnąć jeden istotny i warty uwagi wniosek – zawsze bądź sobą i nie oglądaj się na innych. Zgodnie z dewizą najlepiej nie wzorować się na nikim, a działać tak, aby to inni chcieli wzorować się na nas! Bądź indywidualistą nie oglądając się na innych!

Rodzice
Niegdyś dla wielu młodych ludzi prawdziwymi wzorami byli w pierwszej kolejności rodzice. Z biegiem lat sytuacja uległa znacznym przeobrażeniom. Obecnie wzorce czerpane są głównie albo z mediów i show biznesu albo znajomych z „podwórka”. Mało kto woli zostać lekarzem jak Tato czy nauczycielką jak Mama. Dziś dorastający ludzie chcą się realizować na scenie, w telewizji albo zostać właścicielem lub kierownikiem jakiejś dużej korporacji. Oczywiście nie ma co generalizować, są od tego również i wyjątki, dla których rodzice to wzór godny naśladowania a praca w podanych przykładach nie kręci. Ale co z tego wynika? Nie ukrywajmy, że to od naszych rodzicieli zależy w dużej mierze nasza ścieżka kształcenia a zatem i nasza kariera zawodowa. To dzięki nim idziemy do najlepszego liceum w okręgu albo zgadzają się utrzymywać nas przez okres studiów. Gdyby rodzice w porę nie wykazali zainteresowania nie wiadomo jak wyglądałoby tak naprawdę Twoje obecne życie i czy teraz miałbyś szansę podążać wybraną drogą. Niestety są także i wady słuchania rodziców w naszych wyborach. Nierzadko rodzice z pomocą dzieci próbują zrealizować swoje własne marzenia czy aspiracje, lub po prostu uważają że tylko oni wiedzą najlepiej a ty jesteś dzieckiem bez świadomości rynku pracy. Jeśli Tato jest prawnikiem to syn musi również, kiedy Mama marzyła że zostanie aktorką a teraz sprzedaje w sklepie nieraz pcha dziecko na kursy aktorstwa itp. Ale czy to ma sens? Nie zawsze to o czym marzą rodzice lub w czym się sprawdzają jest idealną drogą dla ich pociech. Nie ma co iść na łatwiznę, lepiej poszukać własnego miejsca w życiu. Przecież każdy z nas jest inny i nawet takie same geny nie gwarantują podobnych zainteresowań i predyspozycji. Bądź świadom swoich preferencji i predyspozycji zawodowych – twoje życie to twoja decyzja!

Kolega
Teraz wręcz staje się to normą, że rówieśnicy starają się pokazać reszcie, że to oni są „cool”. Tak to się zaczyna, już na podwórku potem w szkole, potem przenosi się to na okres studiów i późniejszej pracy zawodowej. Dzieje się tak przez chęć rywalizacji i pokazania kto tu jest „szefem”. Najpierw obszarem rywalizacji są oceny, a z czasem pieniądze. Wyścig szczurów to nieodłączny element dzisiejszego, pędzącego świata. Niekiedy nie ma tu miejsca na prawdziwe przyjaźnie czy zdrowe relacje i miłą atmosferę. Niczym zdecydujesz się więc wzorować na swoim kompanie ze szkoły lub pracy porządnie się zastanów czy, aby na pewno to jest szczyt Twoich marzeń. Np. starszy o rok kolega, który pali papierosy i zachęca nas do tego – zastanówmy się czy to jest dla nas dobre! Może wkrótce okaże się, że dla Ciebie jest to złe. Bądź sobą! Miej własny rozum, wartości i spojrzenie na świat.

Znani z branży
W tej kwestii obieranie sobie wzorców może okazać się najlepszą z opcji w świecie zawodowym. Kiedy pragniesz zostać lekarzem warto, abyś starał się ciężką pracą doścignąć swój autorytet z wieloletnim stażem, powszechnym szacunkiem i renomą. Jeśli natomiast marzysz o zawodzie prawnika postaw sobie za ideał osobę etyczną, z kręgosłupem moralnym, działającą w zgodzie z przepisami i obowiązującymi normami. W dziedzinie konkretnej branży określanie sobie autorytetów i podążanie ich śladami jest wręcz wskazane. Oczywiście nie musisz udawać kogoś, kim nie jesteś. Ważne aby osobę z świata zawodowego wybrał w taki sposób, aby stanowił dla ciebie idealny wzór do naśladowania, a na pytanie „Kim chcesz być w przyszłości?” odpowiadał że właśnie nim. Ponadto dobrze jest poszukiwać swojego autorytetu w kraju, w który pracujesz. Jak znajdziesz taką osobę postaraj się nawiązać z nią kontakt. Zaproś ją na kawę, zaproponuj aby został twoim mentorem i pomógł Ci wydobyć z siebie najlepsze cechy zawodowe jak i pomógł w podjęciu najważniejszych zawodowych decyzji. Bądź odważny i nie pozwól aby niepowodzenia czy troski spowodowały że nie spełnisz swoich zawodowych marzeń i planów.

Warto mieć autorytety, ale takie, które rzeczywiście są godne naśladowania. Wybieraj zatem za wzór osoby reprezentujące cechy pozytywne, twórcze i etyczne tak abyś w przyszłości mógł być wzorem dla innych.

Źródło: kluczdokariery.pl

Czw., 19 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa