Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

200-letni Dąb Świstak Europejskim Drzewem Roku 2018

200-letni Dąb Świstak Europejskim Drzewem Roku 2018 fotolia.pl

Zwycięzcą tegorocznego konkursu Europejskie Drzewo Roku został 200-letni śpiewający dąb korkowy Świstak z Portugalii. Nasza polska topola Helena z Helu, zwyciężczyni konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2017 zajęła 11. miejsce. Wyniki europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów - 21 marca, podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Zwycięski dąb Świstak zawdzięcza swoje imię rozlicznym ptakom goszczącym w jego gałęziach. W 1988 roku został zarejestrowany w Księdze Guinessa jako „największy dąb korkowy na świecie”. Przedstawiciele laureata otrzymali unikatowe drewniane trofeum, które każdego roku przechodzi od zwycięzcy do zwycięzcy. Zaprojektował i wykonał je czeski artysta Martin Patřičný. Statuetka waży 4 kg i ma 70 cm długości. Wykonana jest z różnych gatunków drewna reprezentujących europejską różnorodność drzew. W zeszłym roku powędrowała do polskiego dębu Józef z Wiśniowej w województwie podkarpackim, który został Europejskim Drzewem Roku 2017. Teraz otrzymał ją zwycięski dąb Świstak.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizowany jest przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 2011 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Organizatorem polskiej edycji jest Klub Gaja.

Źródło: klubgaja.pl

Śr., 28 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa