Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dobre maniery i precedencja obowiązują również podczas podróży samochodem. Samorządowiec z klasą (17)

Dobre maniery i precedencja obowiązują również podczas podróży samochodem. Samorządowiec z klasą (17) fotolia.pl

Konferencje, kongresy, szkolenia, działania w terenie to chleb powszedni samorządowców. Wydarzenia te odbywają się w różnych miejscach na terenie całego kraju i nie tylko. Sytuacje te wymuszają przemieszczanie się z punktu A do punktu B, przemieszczanie najczęściej samochodami – a w samochodzie, jak i w życiu obowiązują pewne zasady zachowania i precedencji, których każdy powinien przestrzegać.

Podczas podróży samochodem, należy zwrócić uwagę na dwa istotne punkty: precedencje oraz odpowiednie zachowanie podczas samej jazdy.

Miejsca w samochodzie mają swoją rangę

Zasady savoir vivre dotyczące podróży samochodem stanowią, że każde miejsce ma swoją rangę, toteż powinno być zajmowane według ustalonej hierarchii. Co ważne, hierarchia ta jest inna w czasie podróży służbowych, inna zaś podczas podróży prywatnych.

Wybieramy się w podróż służbową

Należy mieć na względzie, że hierarchia zajmowania miejsc podczas podróży służbowej jest zależna od tego, kto prowadzi samochód.

Samochód prowadzi etatowy kierowca

Gdy wybieramy się w podróż ze służbowym kierowcą, najbardziej uprzywilejowanym jest miejsce znajdujące się na tylnej kanapie, po przekątnej od kierowcy. Następne w hierarchii jest miejsce znajdujące się za fotelem kierowcy. Miejsce w środku ma rangę trzecią, a najniższe rangą w tym wypadku jest miejsce obok kierowcy.

Przykład:
W podróż służbową udają się: starosta, wicestarosta, sekretarz powiatu i inspektor wydziału promocji.

W takim wypadku:
Starosta siada na miejscu znajdującym się po przekątnej od kierowcy, wicestarosta zajmuje miejsce po lewej stronie tylnej kanapy, sekretarz powiatu zajmuje środkowe z tyłu, inspektor zaś fotel obok kierowcy.

Jeśli w podróż służbową z wynajętym kierowcą wybiera się trójka pracowników, to wówczas ten trzeci (rangą) powinien usiąść z przodu obok kierowcy. Trzy osoby ściśnięte na tylnej kanapie, to nie najlepszy pomysł, gdy miejsce obok kierowcy jest wolne.

Jeżeli w podróż służbową zabieramy gościa – przykładowo starostę sąsiedniego powiatu - to ten gość zajmuje miejsce pierwsze (po przekątnej od kierowcy), zaś starosta gospodarz - odpowiednio drugie (za fotelem kierowcy).

Pamiętajmy, że jeżeli do samochodu wsiada gość, należy otworzyć mu drzwi samochodu, a następnie je za nim zamknąć.

Zasady te dotyczą także sytuacji, gdy podróżujemy taksówką.

Samochód prowadzi starosta (co jest rzadko spotykane)

Jeżeli samochód prowadzi sam starosta – hierarchia w tym wypadku prezentuje się następująco: najważniejsze miejsce jest wówczas na przednim fotelu obok starosty, kolejne na tylnej kanapie po przekątnej do fotela kierowcy, kolejne na tylnej za fotelem kierowcy, ostatnie zaś na tylnej pośrodku.

Uwaga

Jeżeli określenie zawodowej hierarchii przewożonych osób jest niemożliwe, lub gdy pełnią one funkcję tej samej rangi, o zajmowanych miejscach powinien decydować wiek lub płeć.

Wybieramy się w podróż prywatną

W sytuacjach nieformalnych i towarzyskich o zasadach precedencji decyduje wiek i płeć przewożonych gości. Oczywiście w przypadku prywatnych podróży precedencja dotyczy sytuacji, gdy przewozimy ważnych gości i chcemy zaprezentować się z najlepszej strony.

Przykład:
Małżeństwo odwozi na lotnisko wiekową ciocię. Samochód prowadzi mąż.

W takim wypadku:
Absolutnie miejsce z przodu, obok kierowcy zajmuje krewna. Żona siada po prawej stronie tylnej kanapy. Oczywiście mężczyzna prowadzący samochód powinien otworzyć drzwi seniorce i pomóc jej przy wysiadaniu. Mężczyzna z klasą zawsze powinien pomagać kobiecie przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu.

Gdy odwozimy ciocię taksówką

W tym wypadku, ciocia siada na tylnej kanapie, w miejscu znajdującym się po przekątnej od kierowcy, żona zajmuje miejsce po lewej stronie tylnej kanapy, mąż zaś siada na fotelu obok kierowcy.

W sytuacjach nieoficjalnych, nie zawsze przestrzega się hierarchii miejsc, zwłaszcza gdy podróżujemy z przyjaciółmi, rodzeństwem - często po prostu decydują względy praktyczne (np. ktoś źle znosi jazdę na tylnym siedzeniu, ktoś chce z kimś porozmawiać). Pamiętajmy, że przewożąc kogoś w naszym samochodzie, przede wszystkim jesteśmy zobowiązani potraktować go tak, aby czuł się komfortowo i dobrze wspominał przejażdżkę.

Kulturalne zachowanie podczas podróży jest wymagane zarówno od kierowcy, jaki i od pasażerów.

Kierowca

Przy wsiadaniu do samochodu dobre wychowanie każe kierowcy otworzyć oraz przytrzymać drzwi przed kobietą lub starszym. Nie jest w dobrym tonie otwieranie komuś drzwi od wewnątrz popychając je. Podczas jazdy nie wypada kierowcy pokrzykiwać ani wykonywać obraźliwych gestów na innych uczestników ruchu (nie powinien wyładowywać agresji). Kierowca powinien dbać o prawidłową (zgodną z przepisami) i wygodną jazdę. Powinien zapewnić pasażerom komfortowe warunki. Kierowca powinien również znaleźć odpowiednie miejsce do zaparkowania (w którym bez problemu wszyscy pasażerowie będą mogli wsiąść).

Pasażerowie

Podczas jazdy pasażerowie nie powinni komentować głośno stylu jazdy kierowcy - udzielać mu „dobrych rad”, rozpraszać zajmując go cały czas rozmową, palić papierosów (zwłaszcza, gdy kierowca jest niepalący), przeszukiwać/szperać po schowkach samochodu, śmiecić – kruszyć jedzenie w aucie, prowadzić głośno prywatnych rozmów przez telefon, namawiać „na siłę” do puszczania swojej ulubionej muzyki (zwłaszcza, gdy podróżuje więcej osób).

Pamiętajmy

Znajomość precedencji i dobrych manier sprawią, że każda podróż samochodem będzie bezpieczna, zgodna z etykietą i przyjemna dla wszystkich jej uczestników.

Pt., 21 Lp. 2017 1 Komentarz
Dawid Kulpa
Redaktor Dawid Kulpa

Komentarze

Maria
0 # Maria 2023-04-30 09:57
Dziękuję za artykuł. Chciałam spytać, co w przypadku, gdy samochodem jedzie młode małżeństwo z teściową kobiety, a mężczyzna prowadzi? Z góry dziękuję za odpowiedź.
| | |