Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie zostawiaj dziecka w aucie podczas upałów!

Nie zostawiaj dziecka w aucie podczas upałów! fotolia.pl

Podczas upałów wnętrze samochodu nagrzewa się w ciągu kilkunastu minut nawet do temperatury powyżej 50°C. Przebywanie w takich warunkach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, zwłaszcza małych dzieci. Miasto Stołeczne Warszawa przypomina o zagrożeniu jakie się wiąże z pozostawieniem dziecka w samochodzie.

Istnieje kilka podstawowych zasad dbania o bezpieczeństwo najmłodszych w upalne dni, których należy bezwzględnie przestrzegać. Trzeba pamiętać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka oraz zapewnić przewiewny i lekki ubiór. Należy też ograniczyć czas przebywania z dzieckiem na słońcu, szczególnie w godzinach 11.00-15.00. W ostatnim czasie coraz częstszą przyczyną niebezpiecznych i tragicznych sytuacji jest pozostawienie dziecka w rozgrzanym słońcem pojeździe.

Do najczęstszych objawów przegrzania organizmu należą:

  • osłabienie i senność,
  • ból głowy, zaburzenia widzenia,
  • zaczerwienienie twarzy i pojawienie się potówek na ciele dziecka,
  • nudności, wymioty, biegunka, drgawki, przyspieszona akcja serca,
  • zaburzenia oddychania, utrata przytomności.

Nawet kilka minut w nagrzanym samochodzie może doprowadzić do tragedii.

Widząc dziecko pozostawione w rozgrzanym samochodzie, nie można przejść obojętnie ani czekać na powrót opiekunów. Trzeba próbować otworzyć pojazd, nawet wybić szybę, by uratować zdrowie i życie dziecka. Zawsze też należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać pomoc.

Miasto Stołeczne Warszawa przypomina o zagrożeniu jakie się wiąże z pozostawieniem dziecka w samochodzie, emitując od 10 lipca w komunikacji miejskiej spotów informujących o skutkach przegrzania - https://www.youtube.com/watch?v=P-2mOq1TvKI

Źródło: UM Warszawa

Czw., 13 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa