Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lepiej w kasku i bez procentów

Lepiej w kasku i bez procentów fotolia.pl

Uprawienia narciarstwa i snowboardingu musi odbywać się bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Wskazuje na to ustawa z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (DzU z 2011 r. nr 208, poz. 1241).

Zgodnie z jej przepisami za zapewnienie warunków bezpieczeństwa osób przebywających na zorganizowanych terenach narciarskich odpowiada zarządzający tymi terenami. On też informuje o zasadach korzystania ze zorganizowanych terenów narciarskich poprzez umieszczenie i rozpowszechnienie tych informacji w miejscach wejścia na te tereny, a w szczególności przy miejscach sprzedaży biletów wstępu i przy stacjach urządzeń transportu linowego i taśmowego przeznaczonych do transportu osób.

Natomiast osoby uprawiające narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim zobowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób. Chodzi w szczególności o:

  • zapoznanie się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania;
  • stosowanie się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez zarządzającego zorganizowanym terenem narciarskim;
  • zjeżdżanie z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz stopnia trudności i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu;
  • użytkowanie sprawnego technicznie sprzętu narciarskiego i snowboardowego odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności, zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia;
  • bezzwłoczne informowania ratowników narciarskich o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.

Narciarz do ukończenia 16 roku życia musi używać w czasie jazdy kasku ochronnego - starsi takiego obowiązku nie mają. Opiekunowie, którzy nie dopilnują młodszych i pozwolą im na jazdę bez kasku, mogą otrzymać za to grzywnę. Podobnie jak i ci, którzy podczas uprawiania białego szaleństwa są wpływem alkoholu lub narkotyków.

Śr., 18 St. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska