Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cyberbullying - groźby i nękanie

Cyberbullying - groźby i nękanie fotolia.pl

Coraz więcej osób, zwłaszcza dzieci, pada ofiarą nękania, zastraszania i gróźb w Internecie i za pośrednictwem telefonów komórkowych. W literaturze fachowej zjawisko to nazwano "cyberbullyingiem", w Polsce pojawia się też pod nazwą "cyberprzemoc".

Cyberbullying - przemoc psychiczna z użyciem nowych technologii – Internetu i telefonii komórkowej.

Jakie formy może przybierać cyberbullying?

  • nękanie, grożenie, zastraszanie, szantażowanie
  • wysyłanie wulgarnych e-maili i smsów
  • wulgarne zaczepki za pomocą komunikatora i na czatach
  • publikowanie i/lub rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć, filmów
  • dopisywanie obraźliwych komentarzy do wpisów w blogu czy na forum dyskusyjnym
  • podszywanie się pod kogoś w celu ośmieszenia go

Cyberbullying staje się jedną z popularniejszych form przemocy rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży. Wyniki badań Fundacji Dzieci Niczyje i Gemius S.A. („Przemoc rówieśnicza a media elektroniczne", styczeń 2007) pokazują, jak wielka jest skala zjawiska. Aż 52 proc. Internautów w wieku 12-17 lat przyznaje, że za pośrednictwem Internetu lub telefonii komórkowej miało do czynienia z przemocą werbalną - niemal połowa badanych doświadczyła wulgarnego wyzywania (47 proc.), co piąty poniżania, ośmieszania i upokarzania (21 proc.), a co szósty straszenia i szantażowania (16 proc.). Ponad połowa nastoletnich internautów (57 proc.) przyznaje, że była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew jej woli.

Cyberprzemoc często powoduje u ofiar irytację, lęk i zawstydzenie. Nastoletni internauci rzadko informują najbliższe otoczenie o swoich problemach. Jeżeli szukają pomocy, to głównie u rówieśników. Rodzice i pedagodzy rzadko dowiadują się o takich sytuacjach.

Dorosłym łatwiej jest krytycznie ocenić realność gróźb czy zdystansować się do ośmieszających komentarzy. Dlatego też nie zawsze potrafią zrozumieć, jak wielkim problemem są one dla dzieci. Błacha z pozoru sprawa może mieć jednak tragiczny finał – coraz częściej słyszymy w mediach o samobójstwach dzieci – ofiar przemocy rówieśniczej.

Jeśli doświadczasz cyberbullyingu:

  • nie odpowiadaj na zaczepki – to uchroni Cię przed eskalacją wymierzonych w Ciebie działań
  • nie kasuj wiadomości, jakie dostajesz – mogą okazać się jedynym dowodem w sprawie
  • zrób screen – to następny sposób na zabezpieczenie dowodów, niezbędny w sytuacji, gdy cyberbullying ma miejsce np. na czacie czy forum internetowym lub wtedy, gdy ośmieszające treści zostały zamieszczone na jakiejś stronie internetowej (trzeba pamiętać, że mogą z niej zniknąć, a my stracimy dowód przestępstwa).
    Jak zrobić screen: naciskając klawisz „Print Screen", robisz zdjęcie tego, co jest w danej chwili widoczne na monitorze. Otwórz program tekstowy (np. WORD) lub do obróbki plików graficznych (np. PAINT). Żeby wkleić tam Twój screen, naciśnij równocześnie klawisze „Ctrl" i „V". Zapisz plik.
  • skonsultuj się z prawnikiem – pomoże Ci ocenić, czy doszło do przestępstwa i jakie działania prawne można w tej sytuacji podjąć
  • skontaktuj się z Helpline.org.pl, jeśli Twoje dziecko doświadcza cyberbullyingu i nie wiesz, jak mu pomóc

Jeśli jesteś dzieckiem i doświadczasz cyberbullyingu:

  • powiedz o swojej sytuacji zaufanemu dorosłemu – razem łatwiej będzie Wam rozwiązać problem
  • skontaktuj się z Helpline.org.pl: zadzwoń na bezpłatny numer 0 800 100 100 lub wyślij e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.helpline.org.pl.

Źródło: bezpiecznyinternet.org

Pon., 20 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka