Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Leczenie podczas tymczasowego pobytu w innym kraju UE

Leczenie podczas tymczasowego pobytu w innym kraju UE fotolia.pl

Co zrobić, jeśli będziesz potrzebować nieprzewidzianego leczenia podczas tymczasowego pobytu w innym kraju UE - np. podczas urlopu, wyjazdu służbowego lub krótkotrwałych studiów w innym kraju UE?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Przed wyjazdem do innego kraju UE na krótki czas - czy to na urlop, służbowo czy na studia - należy zwrócić się do swojego zakładu publicznych ubezpieczeń zdrowotnych o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ułatwi ona dostęp do ewentualnej opieki zdrowotnej, jeśli zaistnieje potrzeba skorzystania z tego typu usług podczas wyjazdu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza, że przysługuje nam prawo do opieki zdrowotnej. Jest fizycznym dowodem ubezpieczenia danej osoby, na którą została wydana w kraju UE.

Jeśli przykładowo osoba posiadającą kartę zachoruje podczas tymczasowego pobytu za granicą, wówczas Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia takie same prawa do publicznej opieki zdrowotnej, jakie przysługują mieszkańcom kraju ojczystego. Dzięki temu posiadacz będziesz mógł udać się do miejscowego lekarza.

Należy jednak pamiętać, że w Danii posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie uprawnia do opieki medycznej osób niebędących obywatelami UE.
Ponadto obywatele Bułgarii i Rumunii nie mogą obecnie korzystać z Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego w Szwajcarii.

W sytuacji, w której nie posiadają Państwo karty ze sobą, również przysługuje prawo do opieki zdrowotnej, choć warunki płatności i zwrotu kosztów mogą być bardziej skomplikowane. W nagłych wypadkach, np. trafienia do szpitala, odpowiedni organ służby zdrowia w ojczystym kraju może pomóc, faksując lub wysyłając pocztą elektroniczną tymczasowe zaświadczenie zastępcze.

Wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

W niektórych krajach Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest taka sama jak krajowa karta zdrowia. W innych należy złożyć wniosek o jej wydanie. Uzyskanie karty nie powinno wiązać się z żadnymi opłatami. Należy zwracać się do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych o jej wydanie przed wyjazdem za granicę.

W Internecie można trafić na stworzone przez oszustów witryny, oferujące możliwość zamówienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego za opłatą. Służą one wyłudzaniu pieniędzy: nie należy korzystać z takich serwisów; zamiast tego należy zwróć się bezpośrednio do instytucji zapewniającej opiekę zdrowotną.

Czego nie zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Karta nie pomoże w powrocie do kraju. Jeśli więc zależy pacjentowi na bezpłatnym transporcie do domu w przypadku poważnego zachorowania lub odniesienia poważnych obrażeń w wypadku podczas wizyty w innym kraju UE, wówczas niezbędne jest osobne ubezpieczenie.

Karta nie zapewnia pokrycia kosztów opieki zdrowotnej w sektorze prywatnym ani kosztów planowanego leczenia w innym kraju UE - w takich przypadkach obowiązują inne zasady.

Ubezpieczenie rodziny

Osoba wyjeżdżająca winna także sprawdzić w swoim publicznym zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych, w jakim stopniu jego ubezpieczenie zdrowotne obejmuje członków rodziny, niezależnie od tego, czy podróżują z daną osobą, czy pozostają w domu, gdyż zasady ubezpieczenia różnią się w poszczególnych krajach.

Koszty nieprzewidzianego leczenia za granicą

Zależnie od zasad obowiązujących w kraju, w którym dana osoba przebywa, można być zmuszonym do zapłacenia za opiekę zdrowotną lub nie mieć takiego obowiązku. Jeśli istnieje konieczność zapłacenia za nieoczekiwane leczenie za granicą, wówczas należy złożyć w danym kraju wniosek o zwrot kosztów. Jeśli dana osoba nie może tego zrobić podczas swojego pobytu, wówczas wniosek można złożyć po powrocie do kraju, w którym jest się ubezpieczonym.

Procedura zwrotu kosztów jest prostsza, jeśli okaże się Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego personelowi medycznemu.

Na podstawie: ec.europa.eu

Wt., 29 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka