Na świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności. Europejczycy wyrzucają do śmieci 89 milionów ton jedzenia rocznie, z czego aż 9 milionów ton marnują Polacy!
Zmarnowana żywność to strata pieniędzy. Przy zakupach jedzenia, częściej niż w przypadku innych grup produktów, decyzje podejmowane są spontanicznie, bez planu i w rezultacie żywność trafia na śmietnik. Dodatkowo każdy, kto kupuje więcej niż potrzebuje, generuje zwiększoną konsumpcję, która wpływa także na wzrost cen.
W Polsce według danych opublikowanych w raporcie Komisji Europejskiej w październiku 2010 r., marnuje się blisko 9 mln ton żywności!
Produkcja odpowiedzialna jest za marnowanie blisko 6,6 mln ton odpadów żywnościowych, gospodarstwa domowe ponad 2 mln ton, natomiast inne źródła to 0,35 mln ton. Powyższe dane sytuują Polskę na 5 pozycji wśród państw marnujących jedzenie w Unii Europejskiej, za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią. Warto tylko podkreślić, że w krajach zachodnich skala marnowania żywności jest większa wśród konsumentów, natomiast w Polsce dane Eurostatu wskazują na branżę spożywczą jako główne źródło marnowania.
W Polsce do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 30% badanych (Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, wrzesień 2012 r.). Jest to o 6 % więcej niż w roku 2011. Znacząco częściej żywność wyrzucają osoby pracujące, mieszkające w dużych miastach.
Główne przyczyny marnowania żywności:
- przegapienie terminu przydatności do spożycia,
- niewłaściwe przechowywanie,
- zakup złego jakościowo posiłku,
- zbyt duże porcje posiłków,
- zbyt duże zakupy,
- brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań,
- inne
Kwestia świadomości konsekwencji marnowania żywności
Jeśli chodzi o skutki wyrzucania artykułów spożywczych, to:
- 85% społeczeństwa ma świadomość, że wyrzucanie żywności dużo kosztuje,
- 71% uważa, że ma to szkodliwy wpływ na środowisko naturalne,
- 66% osób badanych stwierdza, że zmarnowana żywność ma istotny wpływ na wzrost cen żywności
- 83 % badanych przyznaje, że marnowanie żywności jest problemem społecznym.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2005 roku „Upodobania kulinarne, nawyki żywieniowe i zachowania konsumenckie Polaków” wynika, że wyrzucanie żywności częściej zdarza się ludziom młodym, dobrze wykształconym, mieszkającym w wielkich miastach. Wyraźnie też powiązane jest z poziomem wysokości dochodów i oceną własnych warunków materialnych - im one lepsze, tym częstsze takie deklaracje.
Lista 10 produktów, które najczęściej marnujemy:
- pieczywo
- warzywa
- wędliny
- ziemniaki
- owoce ogółem
- jogurty
- dania gotowe
- sery
- mięso
- mleko
Jak najprościej ograniczyć marnotrawstwo żywności?
Wszystko zależy od naszej dobrej woli! By uniknąć wyrzucania jedzenia, trzeba zacząć o tym myśleć już na etapie planowania - wszystko co trzeba zrobić, to trzymać się zasad „4P” które obejmują: planowanie zakupów, przetwarzanie produktów, podzielenie się żywnością i posegregowanie czyli oddzielanie bioodpadów od innych.
Źródło: niemarnuje.pl, bankizywnosci.pl oraz edueko.pl