Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uruchamianie obwodnic

Wątpliwości wokół uruchamiania obwodnic ciąg dalszy – prezentujemy stanowisko GDDKiA

„Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z całą konsekwencją podkreśla, że problemy z odśnieżaniem drogi nr 3 w województwie zachodniopomorskim (na południe od Szczecina) obciążają okoliczne gminy. To na samorządach spoczywa obowiązek usuwania śniegu i błota pośniegowego z tego odcinka krajowej „trójki”. Samorządy wstrzymując prace utrzymaniowe na tej drodze łamią prawo.

Od chwili uruchomienia drogi ekspresowej nr 3 na odcinku Szczecin – Myślibórz obowiązek utrzymania drogi nr 3 przeszedł na konto samorządów. Stało się to w oparciu o art. 10 ust. 5 ustawy o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku, który brzmi: „Odcinek drogi zastąpiony nowo wybudowanym odcinkiem drogi z chwilą oddania go do użytku zostaje pozbawiony dotychczasowej kategorii i zaliczony do kategorii drogi gminnej”.

Tym samym od 22 października br, czyli od chwili uruchomienia przez GDDKiA trasy ekspresowej S3 na odcinku Szczecin – Myślibórz, droga krajowa nr 3 o długości 55 km od Szczecina do miejscowości Renice będąca obecnie drogą gminną musi być odśnieżana przez samorządy. Obowiązek ten spoczywa kolejno na samorządach gmin i miast: Stare Czarnowo, Bielice, Pyrzyce, Lipiany, Myślibórz.

GDDKiA poinformowała wyżej wymienione samorządy o fakcie zmiany kategorii drogi już 16 września 2009 roku, czyli ponad 13 miesięcy przed datą przejęcia „trójki”. Ze stanowczością podkreślamy, że odpowiedzialność za ewentualne problemy kierowców na tej drodze obciąża jedynie wyżej wymienione gminy.”

Źródło: GDDKiA
Niedz., 26 Gr. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: