Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

To nie my! To oni windują deficyt...

Samorządy miały po trzech kwartałach br. 45,5 mld zł długów. Szef Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów wprost zwala więc na nie budżetowe problemy rządu. I to gdzie... Rozgłasza to na cały świat w "Financial Timesie". Dług zaciągany przez samorządy dla prefinansowania i dofinansowania inwestycji unijnych sięgnie w br. 1,2 proc. PKB - ocenił w wypowiedzi dla wtorkowego "Financial Timesa" Jan Krzysztof Bielecki, stwierdzając, że „samorządy pożyczają na rynkach długu jak szalone".

Gazeta zauważa, iż tegoroczny deficyt budżetu w Polsce przewidywany jest na 7,9 proc. PKB, a dług publiczny/PKB niebezpiecznie zbliża się do konstytucyjnego progu 55 proc. PKB. "Jeśli próg 55 proc. zostanie przekroczony, częściowo na skutek pożyczek lokalnych samorządów, to rząd będzie prawnie zobligowany do wprowadzenia bolesnych cięć wydatków" - stwierdza "FT". Cykl rozliczania środków unijnych oznacza, iż w krótkim okresie wymagają od odbiorców nakładów własnych. Jeśli gromadzą je, zaciągając dług, to jest on uwzględniany w ogólnej kalkulacji deficytu i długu państwa.

W 2011 r. rozziew pomiędzy wydatkami lokalnych samorządów a poziomem refundowanych środków unijnych wyniesie 19 mld zł - powiedziała "FT" minister ds. regionalnego rozwoju Elżbieta Bieńkowska.
W 2012 r. będzie to 9 mld zł, ale do 2013 r., ostatniego roku obecnej, unijnej perspektywy budżetowej wiele projektów zostanie zakończonych, robota papierkowa skompletowana i przekazana Brukseli, a napływ pieniędzy unijnych będzie dla Polski dodatni i wesprze budżet - tłumaczy gazeta.

Przekaz Bieleckiego jeszcze spotęgowały dane, które ujawniło dziś ministerstwo finansów. Resort podał, że samorządy za trzy kwartały 2010 roku wykazały zadłużenie w kwocie 45 mld 465 mln zł. Wskaźnik zadłużenia (udział zobowiązań w kwocie dochodów planowanych ogółem) wyniósł 26,9 proc., natomiast wskaźnik zadłużenia, bez zobowiązań związanych z realizacją programów i projektów finansowych z udziałem środków unijnych wyniósł 25,0 proc. Zadłużenie ogółem samorządów za trzy kwartały br. wzrosło o 12 mld 677 mln zł, tj. o 38,7 proc. rok do roku.

Źródło: Financial Times
Pon., 20 Gr. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: