Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pył drzewny – odpad czy nie?

Pył drzewny – odpad czy nie? fot. pixabay.com

Odpowiedzi na tytułowe pytanie od właściwego ministra oczekuje Konwent Marszałków Województw RP, który przyjął stanowisko w sprawie ustalenia jednolitego toku postępowania w stosunku do pozostałości drzewnych powstających podczas produkcji płyt drewnopochodnych.

Jak zauważa Konwent, od dłuższego czasu można zaobserwować problem dotyczący przemysłu drzewnego, a szczególności branży meblarskiej, związany z gospodarowaniem pozostałościami drzewnymi powstającymi podczas produkcji płyt drewnopochodnych. Albowiem zakłady zajmujące się obróbką płyt drewnopochodnych występują do Urzędów Marszałkowskich z wnioskami o uznanie pyłu drzewnego powstającego w wyniku procesów produkcyjnych za produkt uboczny niebędący odpadem – tak, aby móc je wykorzystywać jako biopaliwo stałe w przystosowanych do spalania biomasy palnikach suszarni. Natomiast w momencie, gdy pył ten traktowany jest jako odpad, to należy spalać go w specjalnie przystosowanych do tego spalarniach odpadów z zachowaniem określonych uwarunkowań, co wiąże się także z dodatkowym obciążeniem dla środowiska w postaci transportu tych odpadów z zakładu do spalarni. Równocześnie różne podejście do tematu wyrażane jest w opiniach Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska – wskazano w stanowisku.

Marszałkowie stwierdzają, że brakuje w polskim prawie jasno określonych standardów postępowania dla branży płyt drewnopochodnych określających parametry jakościowe pozostałości drzewnych z produkcji oraz możliwości ich wykorzystania. Równocześnie podkreślają że ich pojawienie się jest niezbędne do wydawania opinii i decyzji administracyjnych – w celu ujednolicenia podejścia do wszystkich zakładów przetwórstwa drewna oraz wykonywania wydawanych decyzji administracyjnych w sposób gwarantujący prowadzenie gospodarki pozostałościami z produkcji płyt drewnopochodnych tak, aby zapewnić ochronę życia i zdrowia ludzi i środowiska.

Czw., 22 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel