Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Oto samorządowi liderzy pozyskania środków unijnych 2014-2019

Oto samorządowi liderzy pozyskania środków unijnych 2014-2019 fotolia.pl

Jak wyglądają dotychczasowe sukcesy w realizacji projektów unijnych? Kim są liderzy rankingu pozyskania środków unijnych? Odpowiedzi na między innymi te pytania dostarcza opublikowany ranking pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”.

Wśród liderów swoich kategorii są Ożarowice, wspomniana Krynica Morska, Biłgoraj, powiat przasnyski, Krosno i Olsztyn, a wśród województw podlaskie.

Samorządy wojewódzkie przeznaczały środki m.in. na transport i oświatę. Pieniądze zasiliły również projekty społeczne, np. zajęcia rehabilitacyjne dla seniorów czy udział w szkoleniach językowych.

Zestawienie obejmuje wartość dotacji pozyskanych przez samorządy w latach 2014-2019, bez rozróżnienia na dotacje inwestycyjne i te związane z wydatkami bieżącymi. Wynik podawany jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W przypadku miast na prawach powiatu do wyniku obliczonego na podstawie budżetu dodane zostały informacje o dotacjach pozyskanych bezpośrednio przez spółki komunalne (informacje te pochodzą z ankiet rozsyłanych przez „Wspólnotę” przy okazji przygotowywania rankingu wydatków inwestycyjnych).

W 33 jednostkach samorządowych stwierdziliśmy łączną kwotę dotacji przekraczającą 4000 złotych (czyli w przybliżeniu 1000 euro) w przeliczeniu na mieszkańca. 22 spośród tych jednostek to gminy wiejskie. Ale absolutnymi rekordzistami jest kilka małych miast – Krynica Morska, Dziwnów, Świeradów Zdrój. W każdym z nich suma dotacji to ponad 8000 złotych na osobę (w Krynicy Morskiej nawet ponad 12000 złotych).

Z pełnym tekstem raportu można zapoznać się tutaj.

Czw., 15 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska