Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kaski dla dzieci pod lupą Inspekcji Handlowej

Kaski dla dzieci pod lupą Inspekcji Handlowej fotolia.pl

Inspekcja Handlowa dokonała kontroli kasków ochronnych do jazdy na rowerach, hulajnogach, wrotkach, rolkach czy deskorolkach. Łącznie skontrolowano 54 kaski.

Ogółem zakwestionowano 33 wyroby. Zakwestionowane modele wykazały niezgodności w następującym zakresie:  nieprawidłowo sporządzone instrukcje i informacje dołączone do wyrobu 23 przypadki, brak certyfikatu badania typu UE lub nieprawidłowy certyfikat  5 przypadków oraz brak deklaracji zgodności UE lub nieprawidłowo sporządzona 27 przypadków. Natomiast oznakowanie CE, potwierdzające domniemanie zgodności z wymaganiami, było zgodne ze wzorem we wszystkich przypadkach.

Podsumowując wyniki kontroli należy stwierdzić, że we wprowadzanych do obrotu kaskach ochronnych zdarzają się nieprawidłowości w zakresie instrukcji i informacji jakie powinny być dołączone do wyrobu. Niezgodności stwierdzono w 61% skontrolowanych kaskach ochronnych. Przyczyną ujawnionych niezgodności w głównej mierze jest niewystarczająca wiedza producentów i importerów nt. przepisów rozporządzenia 2016/425/UE.

W konsekwencji dołączane przez producentów do środków informacje są niekompletne. Jednak nie stwierdzono niezgodności konstrukcyjnych kontrolowanych wyrobów, co oznacza, że producenci dochowują staranności odnośnie produkcji kasków ochronnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku dla swojej pociechy?

Weryfikując wybrany do zakupu wyrób, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to, czy znajduje się na nim oznakowanie CE.

Ponadto każdy kask powinien być oznakowany w taki sposób, aby następujące informacje były łatwo czytelne dla użytkownika i aby pozostały czytelne przez cały okres użytkowania kasku:  numer normy, nazwa lub znak towarowy producenta, oznaczenie modelu,  oznaczenie przeznaczenia modelu,  wielkość lub zakres wielkości kasku, obwód głowy, na którą kask ma pasować, waga kasku oraz rok i kwartał produkcji.

Źródło: UOKiK

Pon., 28 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek