Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przyszłość sieci szpitali na razie wielką niewiadomą

Przyszłość sieci szpitali na razie wielką niewiadomą fotolia.pl

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace przygotowawcze nad stworzeniem rozwiązań legislacyjnych pod nowe rozdanie sieci szpitali. W tej sprawie 17 września 2020 r. odbyło się spotkanie z interesariuszami poświęcone zebraniu uwag do obecnie funkcjonującego systemu.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele związków samorządowych w tym Związku Powiatów Polskich, związków świadczeniodawców, w tym Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz przedstawicieli pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Funduszu Zdrowia opracowało wstępne założenia dla nowego systemu, ale z uwagi na roboczy charakter nie zostały one przedstawione uczestnikom spotkania. Dyskusja sprowadzała się zatem do wytykania bolączek obecnego systemu, w tym brak nadwykonań w ryczałcie (co skutkuje brakiem dostępności świadczeń dla pacjentów, presję na wyłączenie z ryczałtu kolejnych świadczeń ale i pogarszaniem sytuacji finansowej podmiotów leczniczych), brak koordynacji wśród świadczeniodawców zarówno na linii POZ – lecznictwo szpitalna jak i pomiędzy szpitalami na poszczególnych poziomach i przede wszystkim poziom finansowania, który wprost przekłada się na sytuację finansową podmiotów. Zwracano również uwagę, że z uwagi na sytuację epidemiczną nie jest możliwe aby budować zupełnie nową sieć, która miałaby wystartować 1 lipca 2021 r..

W dyskusji przedstawiciel ZPP zwrócił uwagę, że przy pracach nad siecią prowadzonych w latach 2016-2017 pierwotne założenia nijak się miały do modelu, który ostatecznie przyjęto. Wszyscy walczyli o wejście do sieci, bo mniejszym podmiotom leczniczym nie dano żadnej innej alternatywy. Dużo mówi się o rozwoju świadczeń opiekuńczo-leczniczych w szpitalach powiatowych, mówi się o zachętach do konsolidacji, ale bez konkretnych rozwiązań. Teraz mamy dziewięć miesięcy do przygotowania nowego systemu, nie ma jednak ani gotowych produktów, które można byłoby pokazać jako alternatywę dla bycia w sieci, ani narzędzi do konsolidacji w przypadku samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej mających różne organy tworzące (np. dwa powiaty). To wszystko spowoduje, że nowa sieć zostanie stworzona na bazie tego co funkcjonuje obecnie.

Resort zdrowia zapowiedział organizację kolejnych spotkań oraz przedstawienie w najbliższym czasie opinii publicznej nowych założeń.

Pt., 18 Wrz. 2020 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel