Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Można zgłaszać kandydatów do Nagrody im. Jerzego Regulskiego

Można zgłaszać kandydatów do Nagrody im. Jerzego Regulskiego fotolia.pl

Trwa V edycja Nagrody imienia Jerzego Regulskiego za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego i rozwoju samorządności terytorialnej. Do 30 września br. przyjmowane są zgłoszenia kandydatów do tego wyróżnienia.

Jednym z najważniejszych zadań, powierzonych gminom w ustawie samorządowej jest troska o ład przestrzenny polskich miast, miasteczek i osiedli. Dla Jerzego Regulskiego – urbanisty, inicjatora odbudowy samorządów lokalnych w Polsce i współtwórcy tej ustawy – te zapisy były niezwykle ważne. Jak pisał jeszcze w latach 80-tych: „kierowanie rozwojem miasta wymaga aktywnej polityki władz lokalnych, a tym samym planów ich działania”.

Nagroda im. Jerzego Regulskiego wspiera tę aktywność. Wyróżnia te osoby i inicjatywy, które działają na rzecz wartości bliskich jej Patronowi – kreują ład przestrzenny (zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju) oraz wzmacniają w tym zakresie polskie samorządy. Nagroda promuje m.in. projekty urbanistyczne rozwiązujące lokalne problemy, koncepcje społeczne rozwijające samorządność, publikacje poszerzające wiedzę o ładzie przestrzennym, inicjatywy lokalne promujące zrównoważony rozwój. Ważnym celem nagrody jest również budowa społecznej świadomości i społecznego wsparcia dla reformy gospodarki przestrzennej – mówi dr Adam Kowalewski, architekt i członek Kapituły Nagrody.

Wyróżnienie zostało ustanowione w 2016 roku przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego i Towarzystwo Urbanistów Polskich i przyznawane jest w czterech kategoriach: idei, realizacji dzieła, wiedzy i upowszechniania oraz aktywności obywatelskiej.

W tym roku odbędzie się już V edycja Nagrody. Projekty, realizacje, kandydatów czy kandydatki może nominować każdy. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie: www.nagrodaregulskiego.frdl.pl. Laureatów w czterech kategoriach wybierze spośród zgłoszeń Kapituła powołana przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Gorąco zachęcam do udziału w Konkursie – mówi dr Adam Kowalewski. – Walczymy tu nie tylko o realizację marzeń jego Patrona. Samorządność terytorialna i ład przestrzeni są niezwykle ważne dla przyszłości Polski – dodaje.

Zgłoszenia do Nagrody imienia Jerzego Regulskiego przyjmowane są do 30 września br.

Więcej o Nagrodzie można przeczytać na stronie: www.nagrodaregulskiego.frdl.pl

Wt., 15 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska