Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wybory prezydenckie: To ostatni moment na dopisanie się do spisu wyborców

Wybory prezydenckie: To ostatni moment na dopisanie się do spisu wyborców fotolia.pl

Wszyscy ci, którzy w wyborach prezydenckich będą chcieli głosować poza miejscem swojego zameldowania, mogą dopisać się do spisu wyborców do wtorku, 23 czerwca. Z kolei zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać do piątku.

28 czerwca to w Polsce dzień wyborów prezydenckich. Wyborca może oddać głos w dowolnej gminie na terenie Polski. Aby jednak skorzystać z tej możliwości poza miejscem swojego zameldowania, należy dopisać się do spisu wyborców. Wówczas osoba zostanie wpisana na listę wyborców w miejscu aktualnego pobytu. Wniosek należy złożyć w formie pisemnej w urzędzie gminy, na obszarze której chce się oddać głos. Do spisu wyborców można też dopisać się przez internet za pośrednictwem strony gov.pl. We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania. Wniosek ten można złożyć do wtorku, 23 czerwca.

Jeśli natomiast nie wiemy, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów, to z urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy zameldowani, możemy odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o zaświadczenie można złożyć osobiście, faksem lub mailem. Wówczas otrzymamy dwa zaświadczenia, które dadzą nam prawo do oddania głosu w pierwszej turze - 28 czerwca i ewentualnej drugiej turze wyborów - 12 lipca. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać do piątku, 26 czerwca. Otrzymanie zaświadczenia jest równoznaczne ze skreśleniem ze spisu wyborców w obwodzie, do której do tej pory się należało. Utrata zaświadczenia (np. jego zgubienie) spowoduje, że wyborca nie będzie mógł zagłosować ani w swoim obwodzie głosowania, ani w żadnym innym.

Sob., 20 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn