Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Weź udział w konkursie literackim

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Weź udział w konkursie literackim .

13 sierpnia rozpoczęła się jedna z najważniejszych bitew w historii Polski i Europy, określana mianem Cudu nad Wisłą. Starcie zakończyło się 20 sierpnia spektakularnym zwycięstwem Polski, a jego przypieczętowaniem było podpisanie traktatu ryskiego, które nastąpiło już pół roku później, 18 marca 1921 r. Sto lat później, by uczcić to wydarzenie, Biuro Programu „Niepodległa” ogłasza specjalny konkurs literacki.

W latach 1918-1919 toczyła się wojna polsko-ukraińska o województwa południowo-wschodnie, z kolei lata 1919-1921 to czas zmagań z bolszewicką Rosją o przyszłość całej Polski. Decydujący okres wojny polsko-bolszewickiej przypadł na wspomniany rok 1920 – wydawało się wówczas, że szybko postępujące wojska bolszewickie może zatrzymać tylko cud. W obronę przed najeźdźcami zaangażowali się Polacy ze wszystkich regionów kraju, od świeżo włączonego do Polski Pomorza po Śląsk, od Wielkopolski po Kresy Wschodnie.

Celem konkursu jest stworzenie literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów, która będzie pokazywać przekrój różnorodnych działań, jakie były wówczas podejmowane.

W konkursie udział mogą wziąć opowiadania kryminalne (jak policja dawała sobie radę w obliczu groźby nadciągających wojsk radzieckich, kiedy wciąż trzeba było walczyć o utrzymanie  lokalnego porządku i bezpieczeństwa?), szpiegowskie (agenci i agentki, radiowywiad, tajne plany i wykradzione dokumenty…), a także obyczajowe (jak wyglądało życie w roku 1920, z czym mierzyło się społeczeństwo?), czy nawet romanse (bo przecież miłość w czasach wojny jest nieodzowna!). Gatunek nie ma znaczenia, a opisane historie mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach, a równie dobrze mogą nawiązywać do rodzinnych historii. Chodzi o to, by pokazać jak według współczesnych Polaków mógł wyglądać rok 1920. Organizatorzy zachęcają, by w utworach literackich pojawiał się motyw walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związany z Bitwą Warszawską.

Zgłaszana praca nie może przekraczać objętości 30 000 znaków ze spacjami. Konkurs jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 16. rok życia.

Prace należy przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jedna osoba może zgłosić jeden tekst.

UWAGA! Tekstów nie należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, a jedynie wybranym przez siebie pseudonimem i tytułem pracy. W treści maila należy podać swój pseudonim, tytuł tekstu oraz dane kontaktowe. Niezbędne jest załączenie oświadczenia konkursowego (może być skan/zdjęcie wypełnionego oświadczenia konkursowego).

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć tutaj.

Śr., 17 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska