Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ogólnopolskie organizacje samorządowe zajęły wspólne stanowisko w sprawie finansowania oświaty

Ogólnopolskie organizacje samorządowe zajęły wspólne stanowisko w sprawie finansowania oświaty fotolia.pl

Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich, Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Gmin Wiejskich i Unii Miasteczek Polskich zaapelowali do Rządu o pilne podjęcie działań regulujących kwestię finansowania oświaty. „Nie można odkładać w czasie rozstrzygnięć dotyczących tej kwestii, zarówno w przypadku kontynuacji zdalnego nauczania, jak i powrotu do normalnego trybu pracy placówek oświatowych” – czytamy w przesłanym liście.

Przedstawiciele korporacji samorządowych zwrócili się o niezwłoczne zwiększenie subwencji oświatowej, która pozwoli na pełne pokrycie kosztów realizacji zadań gmin, powiatów i województw, w tym wynikających z wprowadzanych przez rząd podwyżek płac nauczycieli. Podkreślili również, że nakładanie na samorządy nowych obowiązków bez zapewnienia odpowiednich kwot na ich finansowanie będzie nieuchronnie zmierzać do ekonomicznego demontażu oświaty i samorządu w Polsce.

Strona samorządowa już od dłuższego czasu alarmuje, że w ciągu ostatnich lat luka pomiędzy kwotą subwencji oświatowej a wydatkami bieżącymi jednostek samorządu terytorialnego w obszarze oświaty pogłębiła się w stopniu dramatycznym. Subwencja oświatowa nie wystarcza nawet na pokrycie minimalnych kosztów funkcjonowania szkół.

Epidemia COVID-19 w bardzo dużym stopniu wpłynęła na szkoły i ich funkcjonowanie. Mając na uwadze doświadczenia z tego okresu niezbędne jest podjęcie pilnych decyzji przez rząd, które określą zasady organizacji pracy szkół i przedszkoli w kolejnym roku szkolnym. Przepisy i zalecenia regulujące funkcjonowanie szkół w czasie pandemii nie są przejrzyste i przerzucają na organy JST i dyrektorów szkół niedookreślone obowiązki. Zagwarantowanie odpowiedniego poziomu nauczania i wychowania dzieci i młodzieży będzie wymagało skierowania dodatkowych środków finansowych a także rzetelnych, wielomiesięcznych przygotowań.

Przedstawicieli ogólnopolskich korporacji samorządowych w swoim stanowisku zaapelowali do Rządu i Parlamentu o podjęcie działań, które:

  • Doprowadzą do zagwarantowania gminom, powiatom i województwom środków finansowych niezbędnych do realizacji zadań oświatowych
  • Zakończą złą praktykę narastającego niedoszacowania kwot przekazywanych samorządom na podwyżki płac dla nauczycieli, które dalece odbiegają od faktycznie ponoszonych wydatków na wypłatę zwiększonych wynagrodzeń
  • Pozwolą na właściwe przygotowanie się do realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2020/2021, z uwzględnieniem konsekwencji trwania stanu epidemii w Polsce

Wezwali także Ministra Edukacji Narodowej do pilnego uregulowania kwestii kluczowych dla funkcjonowania systemu oświaty i wychowania w roku szkolnym 2020/2021.

Z pełną treścią stanowiska można zapoznać się tutaj.

Sob., 20 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn