Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wkrótce wybory – dopisz się do rejestru

Wkrótce wybory – dopisz się do rejestru fotolia.pl

28 czerwca 2020 r. to termin wyborów prezydenckich. Od dzisiaj (3 czerwca – red.) można korzystając z Internetu można dopisać się do spisu wyborców  lub wpisać się do rejestru wyborców. Od jutra też można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego.

Aby zagłosować w wyborach prezydenckich, nie trzeba głosować w miejscu, w którym ma się adres zameldowania. Od woli wyborcy zależy wybór miejscowości, w której odda swój głos.

Dopisanie się do rejestru wyborców a wpisanie się do rejestru wyborców

Chociaż z pozoru brzmią podobnie w praktyce oznaczają coś zupełnie innego. Zacznijmy od wpisu do rejestru wyborców – kiedy należy go wykonać? Jeżeli na stałe chcesz zmienić miejsce oddawania swojego głosu, nie tylko w obecnych ale i w przyszłych wyborach, wówczas trzeba dokonać wpisu do rejestru wyborców.

Natomiast jeżeli, chcesz jednorazowo oddać głos w innym miejscu niż Twoje miejsce zameldowania np. z powodu podróży, wówczas należy dopisać się do spisu wyborców w miejscu, w którym w momencie przeprowadzenia wyborów będziesz przebywać. W następnych wyborach, bez potrzeby składania deklaracji, będziesz mógł spowrotem zagłosować w miejscu swojego zameldowania.

Niezależnie, którą formę wybierzesz obie te sprawy można załatwić bez wychodzenia z domu za pośrednictwem Internetu.

Wpis do rejestru wyborców

W tym przypadku kluczowe jest działanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Wpis nie następuję bowiem automatycznie, wymaga rozpatrzenia wniosku, a później decyzji urzędnika. Przed wydaniem decyzji urzędnicy muszą zweryfikować, czy mieszkamy tam, gdzie deklarujemy. Należy w tym celu posiadać profil zaufany oraz przygotować skan lub zdjęcie dowodu osobistego i elektroniczną wersję innego dokumentu, który potwierdza miejsce zamieszkania. Co może być takim dodatkowym dokumentem? Umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela (najemcy) mieszkania, w którym mieszkamy, rachunek za prąd, na którym są nasze dane; umowa o pracę; karta mieszkańca.

Wpisu można dokonać pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-wpisanie-do-rejestru-wyborcow

Decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców urzędnik podejmie w ciągu 5 dni od złożenia wniosku. Otrzymasz ją pocztą tradycyjną lub na skrzynkę na koncie Mój GOV. Jeżeli w ciągu 5 dni nie otrzymasz korespondencji, skontaktuj się z urzędem. Bez tej decyzji lub gdy decyzja będzie odmowna, nie znajdziesz się w rejestrze wyborców. Oznacza to, że nie zagłosujesz w gminie, do której wysyłasz wniosek. Można posiadać wpis tylko w jednym rejestrze. Usługa ta jest bezpłatna.

Dopisanie do spisu wyborców

W tym wypadku należy przygotować jedynie profil zaufany oraz adres pod którym w dniu wyborów będziesz się znajdował. Jeśli urzędnik stwierdzi we wniosku braki lub błędy, skontaktuje się z tobą: telefonicznie, pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez na koncie Mój GOV. Usługa jest bezpłatna.

Uwaga: Usługa zostanie wyłączona 5 dni przed wyborami!

Źródło: MSWiA

Śr., 3 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek