Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Senacie o 30-leciu pierwszych wyborów samorządowych w Polsce

W Senacie o 30-leciu pierwszych wyborów samorządowych w Polsce fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu RP

26 maja, w więc w przeddzień trzydziestej rocznicy pierwszych wyborów samorządowych w Polsce, w Senacie odbyła się wspólna konferencja prasowa przedstawicieli samorządów. Samorządy to jeden z największych sukcesów wolnej Polski – mówił Marszałek Senatu Tomasz Grodzki.  

Pandemia koronawirusa niestety stanęła na przeszkodzie, by hucznie świętować wielkie święto polskiej samorządności. To jednak doskonały moment do podsumowań. Marszałek Senatu podkreślił, że obecnie Polska znajduje się w zupełnie innym miejscu niż 30 lat temu, a stało się to dzięki samorządom. Dziś mamy już do czynienia z samorządnością dojrzałą i umocnioną. Dzięki silnym samorządom Polska dalej będzie się tak pięknie rozwijać – mówił Tomasz Grodzki. Wspomniał również o specjalnej uchwale podjętej przez Senat 13 marca 2020 roku, która upamiętnia wolne wybory sprzed 30 lat.

Z kolei Zygmunt Frankiewicz, Prezes Związku Miast Polskich, podkreślał, że polski samorząd przez ostatnie 30 lat zdecydowanie zdał egzamin i sprawdził się w trudnych sytuacjach. Zwłaszcza w okresie pandemii to samorząd wykonywał większość zadań by chronić obywateli. To punkt zwrotny w historii polskiego samorządu – mówił Zygmunt Frankiewicz – samorząd jest obecnie niezwykle osłabiony finansowo i to od nas wszystkich zależy, w jakim stanie wyjdzie z tej ciężkiej sytuacji.

O tym, że samorząd stoi na pierwszej linii frontu wspomniał również Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podkreślał, że to władza lokalna jako pierwsza odpowiada na wszystkie potrzeby mieszkańców. W ocenie Prezydenta stolicy to samorządy bufują poczucie solidarności. Ostatnie czasy nie są łatwe dla samorządów. Ale to co najważniejsze to to, że w ostatnich miesiącach samorządy stanęły na straży najważniejszych zasad demokracji i tychże zasad będą dalej bronić. Obrona silnych, niezależnych samorządów powinna być zadaniem wszystkich polityków – mówił Rafał Trzaskowski.

O niebagatelnym znaczeniu gmin mówił z kolei Mirosław Lech ze Związku Gmin Wiejskich RP. Gmina jest najbliżej człowieka, na co dzień jesteśmy wśród ludzi. To bardzo boli że dziś musimy się martwić co dalej będzie z samorządami – mówił w swoim wystąpieniu.

Podczas konferencji głos zabrał również Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Wspominając pierwsze w Polsce demokratyczne wybory, zwrócił uwagę na trzy kroki milowe w rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej: były to reforma samorządowa 1990 roku, wprowadzenie dwóch kategorii samorządów i wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Podkreślił, że samorządność jest immanentną cechą Wspólnoty Europejskiej.

Dorota Zmarzlak, Wójt gminy Izabelin mówiła, że znamiennym jest, że rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych przypada w tym trudnym i szczególnym dla całego świata momencie. To bowiem czas, który pokazał, co tak naprawdę jest ważne – ludzie, wspólnota i współpraca. Zaznaczyła, że warto poświęcić najbliższy czas na wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego.  

W konferencji udział wzięli również przedstawiciele korporacji samorządowych: Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich Rudolf Borusiewicz, Tadeusz Truskolaski Prezes Unii Metropolii Polskich, Artur Tusiński Prezes Unii Miasteczek Polskich oraz Jakub Mielczarek przedstawiciel Związku Województw RP.

Wt., 26 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn