Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego wydał stanowisko w sprawie wsparcia JST w związku z pandemią

Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego wydał stanowisko w sprawie wsparcia JST w związku z pandemią fot. pixabay.com

W wyniku epidemii COVID-19 jednostki samorządu terytorialnego borykają się ze znacznym ubytkiem dochodów. W związku z tą sytuacją Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego w pełni poparł stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w którym zaproponowane zostały konkretne rozwiązania dla powiatów.

13 maja 2020 roku Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego zajął stanowisko w sprawie wsparcia jst w dobie zmniejszenia ich dochodów z powodu pandemii koronawirusa. W stanowisku zaproponowano następujące rozwiązania:

  1. Złagodzenie wymogu gospodarki finansowej jednostki samorządu – w 2020 roku polegające na tym, że jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła przekroczyć relację, o której mowa w art. 242 ustawy o finansach publicznych w taki sposób, że wydatki bieżące będą mogły być wyższe od dochodów bieżących o wydatki ponoszone w celu realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 w części, w jakiej zostały sfinansowane środkami własnymi.
  2. Wprowadzenia do ustawy o dochodach JST nowej części subwencji ogólnej, która zrekompensowałaby samorządom ubytki w dochodach własnych, spowodowane stosowaniem przepisów ustawy COVID-19.
  3. Zwiększenie puli środków w Funduszu Dróg Samorządowych oraz zdecydowane podwyższenie procentowego poziomu dofinansowania. Inwestycje drogowe z pewnością przyczynią się do pobudzenia gospodarki.
  4. Zwiększenie udziału w podatku PIT i CIT.
  5. Urealnienie części oświatowej subwencji ogólnej w związku z podwyżkami od września dla nauczycieli.
  6. Zwiększenie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej środków na organizację robót publicznych i interwencyjnych dla samorządów.
Pon., 25 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn