Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZWRP zabiera głos w sprawie finansów województw samorządowych

ZWRP zabiera głos w sprawie finansów województw samorządowych fotolia.pl

Związane z pandemią COVID-19 pilne wydatki na wyposażenie szpitali jednoimiennych, spadki wpływów z tytułu podatku CIT oraz wprowadzone z inicjatywy samorządów dla mieszkańców ulgi, umorzenia czy zwolnienia z płatności wpłynęły na budżety samorządów województw.

Dlatego Związek Województw RP apeluje do strony rządowej o przyspieszenie prac w zakresie rozwiązań, które:

  1. Co najmniej w dwóch najbliższych latach złagodzą w sposób istotny rygory wynikające z art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych, zapewniając przynajmniej ciągłość realizacji zadań bieżących oraz co najmniej kontynuację rozpoczętych zadań inwestycyjnych. W szczególności wyłączenie z limitu zadłużenia środków (art. 243) przeznaczanych na wkłady własne do projektów współfinansowanych ze środków UE, niezależnie od poziomu wkładu własnego (jest to szczególnie istotne także dla innych niż województwa JST).
  2. Zrekompensują ubytki dochodów województw z tytułu podatku CIT oraz zapewnią stabilność dochodów z tytułu subwencji ogólnej oraz dotacji celowych, aby zapewnić ciągłość realizacji zadań niezbędnych dla społeczności województw, w szczególności w zakresie ochrony zdrowia, transportu i pomocy społecznej oraz wdrażanie tych, które są współfinansowane ze środków europejskich.
  3. Wprowadzą instrumenty finansowego bezzwrotnego jak i zwrotnego wsparcia jednostek ochrony zdrowia, instytucji kultury, które z powodu pandemii nie mogą w pełni realizować swoich zadań statutowych.
  4. Wdrożą rozwiązania w zakresie instrumentów dłużnych nowych i restrukturyzacyjnych pozwalających finansować JST na preferencyjnych warunkach w oparciu o między innymi bank BGK.

Ze stanowiskiem ZWRP z 20 maja br. można zapoznać się tutaj.

Śr., 20 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka