Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wspieranie przedsiębiorczości przez JST. Rozpoczęło się ogólnopolskie badanie samorządów

Wspieranie przedsiębiorczości przez JST. Rozpoczęło się ogólnopolskie badanie samorządów fotolia.pl

Dzisiaj rano (21 maja - przyp. red.) do niemal 2,5 tysiąca samorządów gminnych w całej Polsce trafiła ankieta „Mechanizmy wspierania lokalnej przedsiębiorczości przez jednostki samorządu terytorialnego”.

Działanie to jest elementem ogólnopolskiego badania organizowanego w ramach projektu „REGIOGMINA” (realizowanego przez konsorcjum złożone z dwóch wyższych uczelni – Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Mikołaj Kopernika w Toruniu – oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego) przy wsparciu trzech korporacji samorządowych: Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP oraz Związku Powiatów Polskich.

Autorzy badania postawili przed sobą trzy cele:

  1. Pozyskanie wiedzy o tym jak gminy postrzegają swoją rolę we wspieraniu lokalnej przedsiębiorczości.
  2. Identyfikacja instrumentów, które w tym celu stosują.
  3. Zebranie informacji nt. barier prawnych i systemowych, które utrudniają samorządom skuteczne działania na rzecz rozwoju gospodarczego.

Dla realizatorów tego badania nie mniej ważna jest edukacyjna wartość ankiety.

Po pierwsze, ciekawy jest sam sposób prowadzenia badania - wyjście od zdefiniowania zadań administracji samorządowej i dopiero w drugiej kolejności próba identyfikacji narzędzi, którymi gminy mogą się w tym zakresie posłużyć.
Po drugie, kwestionariusz został „uzbrojony” w kilkadziesiąt linków prowadzących do definicji bardziej technicznych terminów oraz przykładów zastosowania różnego rodzaju instrumentów. Dzięki temu właściwie każda osoba wypełniająca ankietę może się przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego, a przynajmniej zweryfikować swój sposób rozumienia niektórych pojęć. 

Zabiegi te dają nadzieję na powstanie rzetelnego materiału (raport spodziewany jest już w czerwcu), który może znacząco wspomóc działania strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Ważna jest także szansa na zainicjowanie szerokiej debaty o roli samorządów we wspieraniu rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym - szczególnie teraz w kontekście epidemii Covid-19. Dzisiaj, jak chyba nigdy przedtem, potrzebne jest ponowne przemyślenie zadań samorządu jako czynnika, który w systemowy sposób stymuluje lokalne procesy prorozwojowe.

Badanie zaproponowane w projekcie „Regiogmina” wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Uczestnicy badania mogą wymienić się swoimi doświadczeniami oraz wskazać problemy, które ograniczają skuteczność ich działań. W ten sposób każdy może wnieść istotny wkład do debaty nt. roli samorządu w nowej rzeczywistości i przyczynić się do tego, aby JST nie tylko przetrwały bieżący kryzys, ale wyszli z niego wzmocnieni i gotowi do podejmowania nowych wyzwań.

Jeśli Twoja gmina/miasto nie otrzymała/o wiadomości z ankietą należy skontaktować się z p. Krzysztofem Jaszczołtem - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Termin uzupełnienia kwestionariusza upływa 5 czerwca br.

Czw., 21 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: