Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Alert wodny: w części pierwszej o czekającym nas kryzysie wodnym

Alert wodny: w części pierwszej o czekającym nas kryzysie wodnym .

Polska od dziesięcioleci zmaga się z problemami wodnymi. Wśród głównych wymieniane są trzy – niedobór wody, nadmiar wody i jej zanieczyszczenie. Wszystkie trzy problemy mogą się nasilić ze względu na postępujące zmiany klimatu. Eksperci wieszczą, że grozi nam wielki kryzys wodny. Właśnie ten poważny problem podejmuje publikacja Alert wodny.

Autorzy Alertu zwracają uwagę na niewielkie zasoby wodne Polski. Dzieje się tak głównie przez niski opad atmosferyczny, który wynosi rocznie ok. 630 mm, czyli 196 km3. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę duże potrzeby ilości wody przy produkcji żywności i higieny.

Główną potrzebą jest znaczne zwiększenie retencji, gdyż obecnie wszystkie polskie zbiorniki mieszczą tylko 6,5 procent rocznego odpływu rzecznego. Obowiązujący program ma spowodować zwiększenie poziomu retencji do 15% w roku 2027. Ważna jest odbudowa retencji korytowej i gruntowej, mimo postępującej urbanizacji, i coraz większej powierzchni nieprzepuszczalnej.

Zasoby wodne są niezwykle ważne pod kątem krajowej produkcji żywności. Aby skutecznie nawadniać uprawy, należy podjąć natychmiastowe działania.

Eksperci w Alercie zwracają uwagę, że skupienie problematyki wodnej w jednej instytucji – Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie tylko częściowo realizuje oczekiwania specjalistów o wprowadzeniu zarządzania gospodarką wodną w układzie zlewni rzek, a nie na bazie podziału administracyjnego kraju. Podkreślają też, że gospodarka wodna wymaga zintegrowanego podejścia do zarządzania jej zasobami. Zarządzanie w gospodarce wodnej powinno mieć charakter horyzontalny i powinno być prowadzone z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju

Szczególnie wrażliwymi miejscami na gospodarowanie wodami są miasta i metropolie. Ograniczenia w dostępie do wody będą zwiększały zagrożenia epidemiologiczne dla dużych skupisk ludności jakimi są ośrodki miejskie.

Autorzy Alertu zwrócili się do wszystkich zainteresowanych z propozycją powołania interdyscyplinarnego zespołu eksperckiego, który systematycznie przygotowywałby alerty (Alert Wodny) i ekspertyzy z zakresu szeroko rozumianej gospodarki wodnej w odniesieniu do kwestii klimatycznych i społecznych, szczególnie jakości życia.

Całość Alertu wodnego można przeczytać klikając tutaj.

Czw., 14 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska