Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego będzie pracować zdalnie? ZPP pisze pismo do Premiera

Czy Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego będzie pracować zdalnie? ZPP pisze pismo do Premiera .

Już miesiąc temu Związek Powiatów Polskich złożył wniosek o uruchomienie zdalnego trybu pracy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – adresat pisma jako podmiot odpowiedzialny za obsługę KWRiST nie udzielił jednak żadnej odpowiedzi. W związku z powyższym Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka przesłał prośbę do Premiera o niezwłoczne uruchomienie zdalnego trybu prac Komisji.

Uzgadnianie stanowisk przez administrację rządową i administrację samorządową podczas prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego są kluczowe, by sprawnie i skutecznie radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami epidemia COVID-19. By jednak prace te były możliwe, niezbędne jest wdrożenie narzędzi, które tę pracę ułatwią. Przy istniejących obecnie możliwościach technicznych, rozwiązaniem oczywistym wydaje się wdrożenie pracy zdalnej. Jednak prace Komisji odbywają się jedynie w trybie wymiany korespondencji, co uniemożliwia zarówno szybkie działanie, jak i przedyskutowanie poszczególnych spraw.

Co więcej, prace Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zostały ograniczone do formalnego występowania o uzgadnianie wybranych (i to niekoniecznie najważniejszych) rządowych projektów aktów prawnych.

W ostatnim czasie Premier Mateusz Morawiecki zorganizował wideokonferencję z prezydentami największych miast. Wydarzenie to pokazuje, że komunikacja rządu z jednostkami samorządu terytorialnego jest możliwa przy wykazaniu dobrej woli. Tym bardziej niezrozumiałym jest fakt braku jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na przesłane miesiąc wcześniej pismo. „Podchodziliśmy do tego z dużą tolerancją i zrozumieniem – uwzględniając obecny zakres obowiązków Ministra” – pisze Andrzej Płonka – jednak uwzględniając odbywające się wideokonferencje nie sposób nie zwrócić uwagi na bierność w odniesieniu do Komisji Wspólnej.

W związku z powyższym, Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich zaapelował do Premiera o niezwłoczne uruchomienie zdalnego trybu prac KWRiST.

Pon., 27 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn