Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Częściowe rozwiązanie „problemu” stwierdzania zgonu

Częściowe rozwiązanie „problemu” stwierdzania zgonu fotolia.pl

Ustawą z 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wprowadzono kolejną zmianę w tzw. specustawie covidowej, która określa zasady powoływania lekarzy do stwierdzania zgonów osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo zakażonych tym wirusem poza szpitalem. Ustawa czeka obecnie na rozpatrzenie przez Senat.

W ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID‑19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przewiduje się wprowadzenie art. 7g, zgodnie z którym, to wojewoda  powołuje lekarzy i lekarzy dentystów do stwierdzania zgonów osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo zakażonych tym wirusem poza szpitalem. Wykonywanie zadania ma następować na podstawie umowy zawartej z osobą powołaną przez właściwego wojewodę i jest finansowane ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest wojewoda. Środki finansowe maja uwzględniać wyposażenie powołanej osoby w środki ochrony indywidualnej.

Nie jest to oczywiście rozwiązanie problemu związanego ze wskazaniem osób odpowiedzialnych za stwierdzanie zgonu. O uregulowanie tej kwestii od lat apelował również Związek Powiatów Polskich. Przypominamy zatem, że obowiązanym do stwierdzania zgonu jest co do zasady lekarz leczący w ostatniej chorobie. Uwzględniając aktualne uregulowania prawne związane z organizacją opieki zdrowotnej, dla osoby zmarłej we własnym domu, będzie to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, którego wyboru za życia dokonała ta osoba.

Śr., 15 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel