Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skradziony laptop na SGGW. Prezes UODO wszczyna postępowanie

Skradziony laptop na SGGW. Prezes UODO wszczyna postępowanie fotolia.pl

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zdecydował się wszcząć postępowanie po tym, jak jednemu z pracowników uczelni skradziono laptopa. Wcześniej przeprowadzono kontrolę pod kątem naruszenia danych osobowych.

Kontrola przeprowadzona w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wykazała uchybienia w systemie ochrony danych osobowych. Przede wszystkim, skradziony laptop, należący do pracownika uczelni wykorzystywany był zarówno do celów prywatnych jak i służbowych. Na laptopie znajdowały się dane osobowe w związku z procesem rekrutacyjnym na studia. Co więcej, stwierdzono naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych odnoszących się do obowiązków ciążących na administratorze m.in. z art. 24 ust. 1 RODO w kontekście braku aktualizacji i przeglądów polityk bezpieczeństwa przyjętych na uczelni. Administrator nie poddawał należytym przeglądom procesu przetwarzania danych osobowych kandydatów na studia. Kontrola wykazała też uchybienia związane ze sposobem sprawowania funkcji inspektora ochrony danych, który m.in. nie wypełniał swoich zadań zgodnie z art. 39 ust. 2 RODO tj. z należytym uwzględnianiem ryzyka związanego z operacjami przetwarzania.

W związku z powyższym prezes UODO zdecydował o wszczęciu postepowania wobec SGGW. Takie działania mają na celu przywrócenie stanu zgodnego z prawem u administratora danych osobowych.

Źródło: UODO

Pon., 23 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn