Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co dalej z pracami Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego? ZPP zwraca się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Co dalej z pracami Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego? ZPP zwraca się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji fotolia.pl

Wprowadzony w Polsce stan epidemii w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa uniemożliwił działania związane z gromadzeniem się osób na wspólnej przestrzeni. W tej nowej rzeczywistości, całość administracji publicznej musi dostosować się do nowo zaistniałych warunków. Dotyczy to także Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – w związku z tym prezes Związku Powiatów Polskich zwrócił się do Ministra MSWiA o to, by Komisja przeszła w tryb pracy w oparciu o środki bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Rozwój epidemii koronawirusa nie rokuje na unormowanie sytuacji przed końcem kwietnia. Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego w marcu pracowała w trybie obiegowym. Takie rozwiązanie sytuacji jest jednak wysoce niewystarczające dla strony samorządowej, która zwłaszcza w tym trudnym okresie zmaga się z wieloma problemami. Wystarczy wskazać na kłopoty w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia, spory z wojewodami odnośnie wydawanych przez nich poleceń wykraczających poza przepisy prawa czy wreszcie przewidywany drastyczny spadek dochodów wpływający w wielu przypadkach na możliwość realizacji usług dla obywateli.

W związku z powyższym, Związek Powiatów Polskich za konieczne uznaje przejście Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w tryb pracy opierający się o środki bezpośredniego porozumiewania na odległość, począwszy od następnego miesiąca. ZPP wnosi jednocześnie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o pilne stworzenie warunków do uruchomienia takiego trybu pracy.

Przepisy ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o Przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej, jak i uchwały Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z dnia 9 maja 2006 r. w sprawie Regulaminu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego nie przeciwstawiają się organizacji posiedzeń w trybie zdalnym.

Z pełną treścią wystąpienia można zapoznać się tutaj.

Wt., 24 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn