Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Udział organów uchwałodawczych JST w procedurze określenia i zmiany granic parku narodowego

Udział organów uchwałodawczych JST w procedurze określenia i zmiany granic parku narodowego fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Podlaskiego zajął stanowisko w sprawie zapisów ustawy o ochronie przyrody w zakresie udziału organów uchwałodawczych JST w procedurze określania i zmiany granic parku narodowego. Jego zdaniem, nie jest konieczne dokonywanie zmian w zakresie zapisów ustawy o ochronie przyrody w zakresie określonym powyżej.

Jak wskazuje Konwent Powiatów Województwa Podlaskiego, w obowiązującym stanie prawnym jednostki samorządu terytorialnego uczestniczą w procedurze określenia i zmiany granic parków narodowych, poprzez konieczność przedstawienia wiążącego, pozytywnego stanowiska rad gmin, powiatów, na obszarze których przewiduje się powyższe zmiany.

Przy określaniu i zmianach granic parków narodowych uwzględnić trzeba zarówno potrzeby ochrony przyrody, jak i potrzeby lokalnych społeczności. W związku z powyższym niezbędna jest współpraca jednostek samorządu terytorialnego z administracją rządową.

W związku z tym, Konwent Powiatów Województwa Podlaskiego widzi konieczność zwrócenia się do Ministra Środowiska i Ministra Klimatu z prośbą o niepodejmowanie inicjatywy ustawodawczej, która zmieniałaby sposób udziału organów uchwałodawczych JST w procedurze określania i zmiany granic parku narodowego.

Wt., 24 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska