Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstała Koalicja Rok Samorządności 2020

Powstała Koalicja Rok Samorządności 2020 fotolia.pl

Rok 2020 został ogłoszony rokiem samorządności. Mija bowiem 30 lat od uchwalenia ustawy samorządowej i pierwszych wolnych wyborów samorządowych. W celu uczczenia tego jubileuszu, powstała Koalicja Rok Samorządności 2020, zrzeszająca organizacje pozarządowe, inicjatywy społeczne i grupy nieformalne. Koalicja skupi się na licznych działach i akcjach społecznych, które będą skierowane głównie do młodzieży.

Dokładnie 8 marca 2020 roku przypadała rocznica uchwalenia, z inicjatywy Senatu RP ustawy o samorządzie terytorialnym. Był to moment zwrotny w historii polskiej demokracji lokalnej – restytucja polskiej samorządności po ponad półwieczu. Dzięki implementacji tej ustawy realna władza na poziomie lokalnym wróciła do korzeni – do obywateli gmin, miast i miasteczek w całej Polsce. Trzydzieści lat sprawnego funkcjonowania samorządu terytorialnego to niewątpliwie jeden z największych sukcesów III Rzeczypospolitej.

Rok 2020 to czas, kiedy szczególnie mocno należy podkreślić znaczenie i rolę samorządności, w szczególności samorządności terytorialnej. Z tego powodu Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz społeczna Inicjatywa 30. Rok Wolności zaproponowały powołanie Koalicji Rok Samorządności 2020. Do Koalicji należą organizacje pozarządowe, inicjatywy społeczne oraz grupy nieformalne zainteresowane rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. Głównym celem Koalicji jest obywatelska „edukacja dla demokracji” w duchu wolności, samorządności i solidarności.

W ramach Koalicji Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego przygotowuje pakiet edukacyjny pt. „Narodowa Lekcja o Samorządzie Terytorialnym”, który będzie zawierał sześć scenariuszy lekcji dotyczących funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Pakiet przeznaczony jest do wykorzystania przez nauczycieli szkół podstawowych (8 klasa) i ponadpodstawowych (1 i 2 klasa) oraz edukatorów i animatorów.

Społeczna inicjatywa 30. Rok Wolności planuje organizację warsztatów „Wolność-Samorządność-Solidarność”, skierowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Głównym ich celem będzie zainteresowanie młodych uczestników aktywnością obywatelską na rzecz środowiska lokalnego, samorządności w swoim najbliższym otoczeniu oraz korzystania z prawa wyborczego. W warsztatach będą też brali udział nauczyciele i przyszli nauczyciele (studenci), co pomoże im zredefiniować swoją rolę w kierunku bycia mentorami dla uczniów i rozwinie ich umiejętności pracy metodami interaktywnymi. – Na początku chcemy odwiedzić Bielsko-Białą, Lublin i Poznań. Potem kolejne miasta, miasteczka i wsie. Chcemy dotrzeć wszędzie tam, gdzie warto rozmawiać o kluczowych dla demokracji w Polsce wartościach, takich jak: wolność, samorządność i solidarność – zaznacza Jacek Michałowski, lider inicjatywy 30. Rok Wolności.

Działania Koalicji będą relacjonowane na stronie internetowej: www.roksamorzadnosci.pl. Koalicja ma charakter otwarty.

Czw., 12 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn