Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadzór a kontrola uchwały

Nadzór a kontrola uchwały fotolia.pl

Okoliczność, iż uchwała była wcześniej objęta kontrolą sprawowaną przez organ nadzoru, jakim jest wojewoda i nie została wówczas przezeń zakwestionowana, nie stanowi przeszkody w późniejszym wniesieniu przez wojewodę skargi ani w merytorycznym rozpoznaniu skargi i rozstrzygnięciu sprawy przez sąd.

Nadzór sprawowany przez wojewodę oraz kontrola sądowoadministracyjna są to bowiem dwa odrębne tryby weryfikacji prawidłowości uchwał samorządowych, z których pierwszy nie wyklucza ani nie zastępuje drugiego. W szczególności okoliczność poddania zaskarżonej uchwały kontroli organu nadzoru nie stwarza stanu res iudicata (rzeczy osądzonej) w stosunku do tych uregulowań uchwały, co do których wojewoda nie stwierdził prawomocnie nieważności (wyrok WSA z 30 kwietnia 2009 r., II SA/Sz 994/08, CBOSA).

Tym bardziej niewydanie w ogóle rozstrzygnięcia nadzorczego w odniesieniu do danego aktu nie tworzy domniemania prawidłowości tego aktu i nie jest równoznaczne z wiążącym ustaleniem, że akt ten jest zgodny z prawem (por. P. Chmielnicki (w:) Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz, pod red. P. Chmielnickiego, Warszawa 2013, uw. 4 do art. 92).

Sob., 7 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka