Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Kazimierzy Wielkiej odbył się Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego

W Kazimierzy Wielkiej odbył się Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego fotolia.pl

25 lutego br. w Pałacu Lacon w Kazimierzy Wielkiej odbyły się obrady Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. Samorządowcy przedstawili kwestie najbardziej istotne dla małych ojczyzn, takie jak sytuacja w służbie zdrowia, oświata czy magazynowanie odpadów.

W Konwencie udział wzięli starostowie powiatów z województwa świętokrzyskiego, a także marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku VI kadencji Andrzej Pruś, ekspert Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Michalski, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak, burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch, przewodniczący rad miejskiej i powiatowej - Wacław Piwudzki i Jerzy Bojanowicz oraz radni i pracownicy starostwa.

Charakterystykę najmniejszego powiatu, jakim jest powiat kazimierski przedstawił jego starosta – Jan Nowak. Powiat w ostatnich latach pozyskał niezwykłe bogactwo jakim są wody termalne i mineralne. W 2015 roku oddany został do eksploatacji odwiert w Cudzynowicach, który już obecnie, dzięki właściwościom termalnym, wykorzystaniu pompy ciepła i ogniw fotowoltaicznych do zasilania całej instalacji, jest najbardziej ekologicznym i tanim źródłem ciepła ogrzewającym obiekty Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.

Szczegółową charakterystykę wód a także historię odwiertu przybliżył wicestarosta Michał Bucki, pokazując prezentację multimedialną na ten temat. Opowiedział także o planach związanych z usytuowaniem obok zbiornika wodnego nowej dzielnicy Kazimierzy-Zdrój.  Pierwszym obiektem, który powstaje w tym zakresie, jest odkryty, całoroczny basen mineralny, którego budowa ruszyła na przełomie stycznia i lutego. Inwestycją jej towarzyszącą jest rurociąg z Cudzynowic do miejsca basenu, odwiert chłonny i kotłownia termalna, która ogrzeje obiekty publiczne przy ulicy Kościuszki. W planach jest również stworzenie infrastruktury, która zachęciłaby przyszłych inwestorów.

O budowie strategii województwa z udziałem młodzieży oraz o obszarach działania w zakresie edukacji, współpracy z samorządami lokalnymi, zaspokajania potrzeb i oczekiwań młodzieży opowiedziały z kolei dwie radne sejmiku młodzieżowego.

Dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Michalski w swoim wystąpieniu przedstawił  stan wdrażania Systemu Obsługi Wsparcia w poszczególnych powiatach oraz omówił zmiany, które nastąpiły w Programie Wyrównywania Różnic Między Regionami w roku 2020. Z uwagi na istniejące w województwie bezrobocie wśród osób z niepełnosprawnościami podkreślono, że warto zwrócić szczególną uwagę na możliwość skorzystania z obszaru G w/w programu. Te dodatkowe, poza algorytmem środki  można przeznaczyć na aktywizację zawodową.

Zapoznał również zebranych z projektem pt. „Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych”.

Podczas Konwentu Powiatów odbyła się również dyskusja programowa, podczas której obecni samorządowcy omawiali najważniejsze kwestie dla regionów. Do spraw najistotniejszych odnieśli się w dyskusji także szefowie Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i ekspert Związku Powiatów Polskich.

Śr., 4 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska