Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Osoba zmarła – różne skutki śmierci w zależności od stadium postępowania

Osoba zmarła – różne skutki śmierci w zależności od stadium postępowania fotolia.pl

Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał o tym, jakie skutki w zależności od momentu postępowania wywołuje śmierć osoby będącej stroną postępowania/mającej być stroną postępowania administracyjnego.

Jak wyjaśnił NSA, skutek prawny związany z brakiem zdolności prawnej strony do uczestniczenia w postępowaniu i bycia adresatem wydanego rozstrzygnięcia jest różny w zależności od tego, na jakim etapie wadliwość ta wystąpi. Skierowanie decyzji do osoby, która zmarła po wszczęciu postępowania czyni decyzję nieważną, wszczęcie natomiast postępowania wobec osoby nieżyjącej czyni to postępowanie postępowaniem nieistniejącym (czynność jest bezskuteczna), a wydaną w tym postępowaniu decyzję – aktem nieistniejącym. W omawianej sprawie niekwestionowane było to, że postępowanie zostało wszczęte w stosunku do osób żyjących, jak i nieżyjących. Niewątpliwie zatem decyzję tę uznać należało za akt istniejący podlegający wyeliminowaniu z obrotu prawnego ze względu na jego wadliwość wynikającą z braku ustalenia spadkobierców nieżyjących współwłaścicieli działki i skierowanie decyzji do osoby zmarłej, która nie mogła mieć statutu strony.

W ocenie NSA Sąd pierwszej instancji słusznie wskazywał, że w sprawie nie miał zastosowania art. 30 § 4 kodeksu postępowania administracyjnego, który reguluje sytuacje śmierci strony w toku postępowania, jak i art. 30 § 5 kodeksu postępowania administracyjnego, gdyż nie chodziło też o spadek nieobjęty w rozumieniu ww. przepisu. NSA zgodził się z Wojewódzkim Sądem Administracyjnym także co do tego, że dla oceny zgodności decyzji organu odwoławczego z prawem nie może mieć znaczenia fakt, czy w niniejszej sprawie zachodziły przesłanki bezprzedmiotowości w rozumieniu art. 105 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego, na które wskazał organ pierwszej instancji. 

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 lutego 2020 r., II OSK 350/20

Źródło: CBOSA

Pt., 13 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel