Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w ustawie wiatrakowej nieprędko

Zmiany w ustawie wiatrakowej nieprędko fotolia.pl

13 lutego 2020 r. na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (druk nr 141, Sejm IX kadencji). Związek Powiatów Polskich pozytywnie zaopiniował ten projekt. Natomiast Komisja po dyskusji postanowiła o odrzuceniu projektu już w pierwszym czytaniu. 

Trzy zmiany

Projekt zakłada dodanie do ustawy w art. 1 ustępu 3 mówiącego o tym, że ustawy nie stosuje się do inwestycji zrealizowanych i użytkowanych w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy (z 2016 r.). Równocześnie w projekcie zaproponowano wydłużenie do 72 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (z 2016 r.) pozwalającego na wydawanie decyzji WZ na podstawie przepisów dotychczasowych (art. 14 ust. 1 i 2). 

Problemy znamy wszyscy

Jak przypomniał poseł Jarosław Sachajko (KP Koalicja Polska – Kukiz’15) – przedstawiciel wnioskodawców, ustawa została przyjęta w efekcie obaw wielu Polaków co do działania elektrowni wiatrowych. Niemniej jeszcze w poprzedniej kadencji do posła zwracały się gminy z prośbą o zmianę ustawy. Dziś sytuacja wygląda tak, że np. w gminie Tomaszów Lubelski z uwagi na postanowienia ustawy nie można wydać ok. 100 decyzji o warunkach zabudowy. Ponadto poseł Sachajko odwołał się do pozytywnej opinii ZPP.

Posłanka Małgorzata Chmiel (KP KO) poparła przedłożony projekt. Przypomniała zalety energii wiatrowej, a także poddała w wątpliwość to, czy i kiedy powstaną wiatraki na morzu – chodzi oczywiście o sztandarowy projekt niegdyś Ministerstwa Energii, a dziś Ministerstwa Aktywów Państwowych. 

Ministerstwo analizuje, bo ustawa ma „dużą sensytywność”, czyli zmiany nieprędko

W posiedzeniu z ramienia Rady Ministrów wziął udział dyrektor Piotr Czopek z Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Prezentował stanowisko Ministerstwa, gdyż stanowiska rządu do przedmiotowego projektu jeszcze nie ma. Dodajmy może w tym momencie, że projekt do Marszałek Sejmu wpłynął… 18 grudnia 2019 roku.

Przechodząc do rzeczy, dyrektor Czopek zwrócił uwagę na duże zainteresowanie strony społecznej oraz podkreślił, iż MAP dostrzega problem z lokowaniem zabudowy w pobliżu wiatraków. Niemniej zdaniem resortu „proponowane rozwiązania mogą być źródłem kolejnych kontrowersji”.

W tym kontekście poseł Sachajko zaznaczył, że proponowane rozwiązania „nie nakażą” nikomu budować w pobliżu wiatraków – chodzi o pozostawienie możliwości podjęcia Polakom świadomej decyzji. „Rozpoczyna się wiosna – ludzie nie chcą czekać kolejny rok” – argumentował. Posłanka Chmiel poinformowała, że na jej spotkaniach w okręgu niektórzy wójtowie wręcz obawiają się tego, że przez obecne ograniczenia zostaną odwołani – gdyż niezadowolenie tych, którzy nie mogą uzyskać decyzji WZ spada właśnie na gminy. 

Argumenty jednak nie przekonały większości członków Komisji – większością 15 do 9 przeszedł wniosek za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

Pt., 14 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel