Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bardziej dostępne instytucje dzięki Deklaracji Prostego Języka

Bardziej dostępne instytucje dzięki Deklaracji Prostego Języka fotolia.pl

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej propaguje ideę prostego języka. To zbiór zasad komunikacji opisanych w Deklaracji Prostego Języka.
30 stycznia do programu przystąpiło sześć kolejnych instytucji. Łącznie 35 sygnatariuszy porozumienia chce upraszczać komunikację.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Zdrowia, Główny Urząd Miar, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki i Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach to instytucje, które właśnie przystąpiły do inicjatywy.

Uroczystość podpisania deklaracji towarzyszyła cyklicznemu spotkaniu liderów prostego języka tym razem pod hasłem „Dostępnie, czyli prosto. I kropka”, które odbyło się w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak podkreśliła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która wzięła udział w uroczystości podpisania deklaracji - Prosty język na pierwszym miejscu stawia odbiorcę, drugiego człowieka. Jest on elementem dostępności. Jasny i precyzyjny komunikat ułatwia pełne zrozumienie i zwiększenie komfortu wzajemnych kontaktów. Wiemy, że jest to działanie długofalowe i minie trochę czasu, zanim uda nam się uprościć język w polskich urzędach i instytucjach. Wiele już zdołaliśmy zrobić, dlatego liczymy na dobrą współpracę i wzajemne wspieranie się w tej misji.

Podpisanie deklaracji oznacza, że instytucje przystępujące do porozumienia będą promowały ideę prostego języka i dążyły do tego, aby ich pracownicy doskonalili umiejętność stosowania prostego języka w komunikacji z obywatelami.

Głównym celem tej inicjatywy jest upraszczanie komunikatów skierowanych do odbiorców. Deklaracja jest również próbą uwrażliwienia pracowników na potrzeby innych osób, bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy wykształcenia.

Inicjatorem powstania Deklaracji Prostego Języka było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pierwszy taki dokument został podpisany 3 października 2018 roku. Założenia deklaracji wpisują się w program Dostępność Plus.

Źródło: MFiPR

Czw., 30 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska