Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wystawa „Polska morska Niepodległa” z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem

Wystawa „Polska morska Niepodległa” z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem fotolia.pl

Z okazji świętowania stulecia zaślubin Polski z morzem, Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem, stworzyło wystawę „Polska morska Niepodległa”. Można ją bezpłatnie pobrać i wydrukować albo powiesić na swojej stronie internetowej.

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wydarzenie to wpłynęło na kształt niepodległej Polski. Okolicznościowa wystawa "Polska morska Niepodległa" składa się z 11 plansz przypominających najważniejsze fakty i postaci związane z uzyskaniem przez Polskę dostępu do morza: od żaglowców pływających pod polską banderą, przez tworzenie marynarki handlowej i wojennej, po budowę infrastruktury miejskiej.

Wystawa przeznaczona jest m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, szkół, organizacji pozarządowych i wszystkich chcących świętować 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem.  Wystarczy ją pobrać w wybranym formacie (JPG lub PDF) i wydrukować na dowolnym nośniku albo powiesić na swojej stronie internetowej.

Wystawę można pobrać tutaj.

To nie jedyne materiały związane z tematyką morską, jakie bezpłatnie udostępnia Biuro Programu "Niepodległa". Projekt „ B jak Batory” dotyczy transatlantyku MS Batory – bliźniaka MS Piłsudskiego – jego historii i roli w polskiej kulturze. Zapraszamy do korzystania z wystawy, filmików, artykułów, scenariuszy zajęć i warsztatów plastycznych. Materiały są dostępne na stronie https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/b-jak-batory-wystawa-i-materialy-edukacyjne-do-pobrania/

Program obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem można śledzić tutaj.

Pt., 24 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn