Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego

Rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego fotolia.pl

Zarząd Związku Województw RP, doceniając wkład jednostek samorządu terytorialnego w proces przeobrażeń i rozwoju Polski oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego ogłosił rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego.

Pierwsze wybory samorządowe, które odbyły się 27 maja 1990 r., były pierwszymi prawdziwymi wolnymi wyborami w odrodzonej Polsce.

Proces odtwarzania samorządu terytorialnego w naszym kraju, zapoczątkowany wyborami do rad gminy w 1990 r., zakończył się osiem lat później utworzeniem jednostek samorządu terytorialnego na poziomie województw i powiatów.  

Jak przeczytać można w uchwale Zarządu Związku Województw RP: „Reforma samorządowa jest dziś uznawana za jedną z najbardziej udanych reform ostatniego 30-lecia. To w dużej mierze dzięki tym zmianom, Polska jest dziś państwem demokratycznym i zdecentralizowanym, funkcjonującym w oparciu o konstytucyjną zasadę pomocniczości. Dziś potrafimy skutecznie osiągać cele i wytyczać długofalowe plany nastawione na rozwój naszych małych ojczyzn. Dzięki aktywności samorządowców szczebla regionalnego – wspartej funduszami unijnymi – wykonano ogromną pracę w obszarach, takich jak transport regionalny, gospodarka, wojewódzka ochrona zdrowia, kultura oraz wielu innych dziedzinach będących w kompetencjach województw”.

Wolne wybory samorządowe wyzwoliły w Polakach ogromne pokłady energii. To był milowy krok w budowaniu silnych regionów. Przekazanie zadań publicznych samorządom przyczyniło się do sprawniejszego wykonywania i lepszego dostępu do wielu usług ważnych dla codziennego życia mieszkańców. Zielone światło w pełni wykorzystano – zaangażowanie samorządowców i zapał społeczeństwa przyniosły wymierne efekty. Nie tylko aglomeracje, ale także wsie i małe miasteczka zaczęły się rozwijać.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik – Pasja, entuzjazm i ambicja, by zrobić coś dobrego dla swojego miasta, gminy, powiatu – towarzyszyły nam wiele lat temu, gdy wspólnie z samorządami lokalnymi i mieszkańcami podjęliśmy pracę na rzecz naszych małych ojczyzn. Dziś, dzięki wieloletniemu funkcjonowaniu samorządów w Polsce możemy zaobserwować, jak ogromne zmiany zaszły we wszystkich regionach Polski. To wielki sukces.

Źródło: mazovia.pl

Czw., 23 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska