Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Warszawie powstanie Aleja Pawła Adamowicza

W Warszawie powstanie Aleja Pawła Adamowicza fotolia.pl

16 stycznia 2020 roku stołeczni radni podjęli uchwałę w sprawie nadania alei w śródmiejskim parku imienia tragicznie zmarłego przed rokiem Pawła Adamowicza. Inicjatorem pomysłu, by w ten sposób uczcić prezydenta Gdańska był Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który z powyższym wnioskiem wystąpił do radnych.

Projekt uchwały zaopiniowały wcześniej Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy oraz Rada Dzielnicy Śródmieście. Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. 

Śródmiejska aleja parkowa biegnąca od ulicy Jazdów, wzdłuż zachodniej krawędzi Parku Tadeusza Mazowieckiego, a następnie już w granicach parku – do ulicy Górnośląskiej będzie nosić nazwę Alei Pawła Adamowicza.

Paweł Bogdan Adamowicz (ur. 2 listopada 1965 w Gdańsku, zm. 14 stycznia 2019 tamże) – polski prawnik, samorządowiec i polityk, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, w latach 1998-2019 prezydent Gdańska. Był jednym z organizatorów strajków w 1988 jako przewodniczący studenckiego komitetu strajkowego na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1990-1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 1990 uzyskał mandat radnego, a w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. 13 stycznia 2019 roku, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, został śmiertelnie ugodzony nożem.

Źródło: UM Warszawa

Czw., 16 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn