Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kraków znalazł się na liście „New York Timesa” jako miejsce warte odwiedzenia

Kraków znalazł się na liście „New York Timesa” jako miejsce warte odwiedzenia fotolia.pl

Na początku każdego roku amerykański dziennik „New York Times” publikuje listę miast, które warto odwiedzić. Lista tych prestiżowych miejsc jest tworzona przez dziennikarzy i zagranicznych korespondentów. Wśród 52 miejsc wartych odwiedzenia, w tegorocznej edycji Kraków znalazł się na 14. miejscu.

Na pierwszym miejscu listy znajduje się Waszyngton. Wśród wyróżnionych miejsc znalazły się też Boliwia, Grenlandia, Sycylia czy Tokio.

W rankingu zwrócono uwagę na średniowieczne centrum miasta, które w dużej mierze zostało oszczędzone przed zniszczeniami podczas II wojny światowej i na walory turystyczne miasta. „Słynie z katedr, historii Żydów, kultury kawiarnianej i bogatego życia uniwersyteckiego, a także z takich atrakcji, jak kopalnia soli w Wieliczce, podziemny labirynt z XIII wieku, pokoje, korytarze, kaplice i posągi, wszystkie rzeźbione z soli” – pisze o Krakowie Peter Kujawinski.

W opisie miasta swoje miejsce ma też jedna z krakowskich dzielnic – Nowa Huta. Niestety podkreślona została jej niechlubna rola, jaką było przyczynienie się do ogromnego zanieczyszczenia powietrza. „Dzielnica Nowa Huta w Krakowie, zbudowana w 1949 r. Jako wzorcowa osada socjalistyczna, produkowała kiedyś siedem milionów ton stali rocznie. Przez lata kwaśne deszcze ze spalania paliw kopalnych i drewna uszkadzały średniowieczną kamieniarkę miasta” – pisze dalej Kujawinski. Jednak walka z zanieczyszczeniami powietrza została doceniona przez „New York Timesa”. Zwrócono bowiem uwagę na to, że Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło zakaz palenia węglem i drewnem. Podkreślono też postępujące zazielenienie miasta i wprowadzanie na drogi elektryczne autobusy.

Pt., 17 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn