Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe miasta na mapie Polski 2020

Nowe miasta na mapie Polski 2020 fotolia.pl

W 2020 roku do grona miast w Polsce przystąpią cztery nowe miejscowości: Czerwińsk nad Wisłą (woj. mazowieckie), Lututów (woj. łódzkie), Piątek (woj. łódzkie) i Klimontów (woj. świętokrzyskie).

Wszystkie cztery miejscowości utraciły prawa miejskie w skutek represji carskich za pomoc powstańcom styczniowym.

Czerwińsk nad Wisłą wchodzi w skład powiatu płońskiego. Pierwszy dokument wspominający o Czerwińsku pochodzi z 1155 r. Położona nad Wisłą miejscowość, stanowiła ważny punkt na szlaku handlowym łączącym Pomorze z Mazowszem. Była też ważnym punktem obronnym podczas najazdów pruskich i litewskich. Od XVII w., popularności przysparzał miejscowości znajdujący się w klasztorze obraz Matki Boskiej Czerwińskiej, uznany za cudowny w 1647 r. Z około pół tysiąca domów istniejących w XVI w. po potopie szwedzkim pozostała połowa, a w końcu XVIII w. istniało zaledwie 40 domów. Gdy w 1795 r. włączono Czerwińsk do Prus, zamieszkiwało go niespełna 300 osób, nie było też żadnej szkoły. W 1815 r. Czerwińsk znalazł się w granicach Kongresówki, cztery lata później skasowano podupadający już klasztor. W 1870 r. formalnie odebrano mu prawa miejskie i włączono do gminy Siedlec.

Lututów położony w powiecie wieruszowskim. Najwcześniejsza zmianka pochodzi z 1406 roku, dotyczy nadania miejscowości praw miejskich, które ta utraciła z powodu słabego rozwoju. Ponownie przyznano jej, na krótko, prawa miejskie w 1843 roku z inicjatywy właściciela- Stanisława Biernackiego. Prawa te miejscowość utraciła po raz drugi w 1870 roku. Pomimo bardzo krótkich okresów posiadania praw miejskich, wieś Lututów zachowała typowo miejski układ przestrzenny ze zwartą zabudową wokół prostokątnego rynku.

Piątek położony jest w powiecie łęczyckim. Ze względu na swoje położenie był początkowo osadą targową. Prawdopodobnie nazwa Piątku pochodzi od dnia tygodnia, w którym odbywały się w nim  targi. Prawa miejskie otrzymał w XIV w. W tym czasie był silnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym i słynął z produkcji piwa. Rozwój Piątku zahamował najazd szwedzki, przede wszystkim jednak do upadku gospodarczego przyczynił się pożar w 1681 r., który strawił całe miasto. Od tego czasu Piątek nie odzyskał swojej świetności.

Klimontów należy do powiatu sandomierskiego. Wieś Klimontów powstała w połowie XIII w. Lokację miejską uzyskało w 1604 roku. W 1611 r. miasto otrzymało przywilej na 3 jarmarki w roku oraz 2 targi w tygodniu. W 1613, w Klimontowie wzniesiono klasztor dominikanów. Klimontów utracił prawa miejskie w 1870 roku na mocy ukazu carskiego.

Po zmianie jaka ma mieć miejsce 1 stycznia 2020 r., liczba miast w Polsce zwiększy się do 944.

Pt., 27 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek