Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kontrola uchwał śmieciowych

Kontrola uchwał śmieciowych fotolia.pl

Wiele samorządów zapowiedziało, że w zbliżającym się wielkimi krokami 2020 roku podniesie ceny za wywóz nieczystości stałych. Podwyżki za wywóz śmieci mają wynosić, zgodnie z zapowiedziami, nie kilka a kilkadziesiąt procent, w skrajnych przypadkach zapowiedziano podwyżki rzędu 400%. W związku z planowanymi przez samorządy podwyżkami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpiło do prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych o dokonanie kontroli tzw. uchwał śmieciowych.

Podwyżki z całą pewnością dotkną wiele gospodarstw domowych, szczególnie zaś osoby samotne. Przyczyn podwyżek należy upatrywać w kilku aspektach: podwyżce płacy minimalnej od 2020 r. (wielu pracowników przedsiębiorstw świadczących usługi komunalne pobiera właśnie najniższe wynagrodzenie), wzrost cen prądu, brak konkurencji na rynku, wyższe stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów a przede wszystkim zmiana przepisów, zgodnie z którymi mieszkańcy nie będą mogli już oficjalnie deklarować, „że nie segregują śmieci” oraz pośrednio zakaz importu odpadów wprowadzony przez Chiny, które były największym światowym odbiorcom odpadów z plastiku.

MSWiA zwróciło się z prośbą o szczególną uwagę w kwestii istotnego podwyższania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez jednostki samorządu terytorialnego, w oparciu o działania nadzorcze i kontrolne. Zgodnie z obowiązującym prawem samorządy powinny określać stawki za wywóz śmieci, które wynikają z kosztów poniesionych przez nie przy wywozie odpadów. Zdaniem resortu w wielu miejscach podjęte ostatnio uchwały budzą wątpliwości i w związku z tym RIO powinny je skontrolować.

Źródło: MSWiA

Pt., 27 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek