Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Głos ws. magazynów porzuconych odpadów niebezpiecznych

Głos ws. magazynów porzuconych odpadów niebezpiecznych fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wydał 12 grudnia 2019 r. stanowisko ws. magazynów odpadów porzuconych na drodze przestępczej, proponując w nim ciekawe rozwiązanie problemu.

Opis sytuacji

W pierwszej części stanowiska przedstawiono diagnozę sytuacji. Przypomniano, że w wielu przypadkach przedsiębiorstwa prowadzące do pewnego momentu działalność w sposób prawidłowy ostatecznie jednak porzuciły odpady. Równocześnie także funkcjonują tzw. „dzikie składowiska”. Jak wskazano, liczbę magazynów z odpadami niebezpiecznymi w skali szacuje się na ok. 1000. Rozwiązanie problemu wiąże się z wielomilionowymi kosztami, co z perspektywy mocno ograniczonych możliwości finansowych poszczególnych samorządów jest trudne do zrealizowania wyłącznie przez poszczególne władze samorządowe. Stąd też wsparcie finansowe wsparcie pochodzące z budżetu centralnego jest niezbędne.

Propozycja rozwiązania

W odniesieniu do propozycji rozwiązania problemu warto bezpośrednio przytoczyć treść stanowiska:

„Aby zaradzić tej skomplikowanej i groźnej dla środowiska sytuacji proponujemy wykorzystać wyeksploatowane podziemne kawernowe magazyny gazu lub paliw płynnych do umieszczenia tam płynnych lub sypkich odpadów po wcześniejszym ich przygotowaniu. Takie rozwiązania są w wielu państwach stosowane, a technologie są znane i stale ulepszane.

W celu realizacji takiego rozwiązania problemu proponujemy uruchomienie rządowego programu i wydzielenie środków finansowych w budżetach centralnych, np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na jego realizację. Technicznie Spółka Skarbu Państwa GAZ-SYSTEM S.A. ma takie możliwości i mogłaby realizować takie przedsięwzięcie. Kilka lat temu rządowy program likwidacji tzw. mogilników bardzo dobrze się sprawdził i skutecznie doprowadził do likwidacji mogilników, które zawierały najczęściej przeterminowane środki ochrony roślin z lat 1970-1980”.

Pt., 20 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel