Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dokumenty publiczne - kolejna publikacja ZPP

Dokumenty publiczne - kolejna publikacja ZPP .

12 lipca 2019 roku weszło w życie większość zapisów nowego aktu prawnego ustanawiającego system ochrony dokumentów publicznych. Ustawa została uchwalona w dniu 22 listopada 2018 roku z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Celem przedmiotowej ustawy, jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, jest stworzenie kompleksowego systemu ochrony dokumentów publicznych. Brak takiego systemu w polskim porządku prawnym stanowi wg projektodawców zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i zachowania porządku publicznego.

Ustawodawca postanowił zatem przyjąć akt prawny, który od początku (zdefiniowanie dokumentów publicznych oraz pozostałych podstawowych pojęć dot. nowego systemu) do końca (ustanowienie reżimów odpowiedzialności za naruszenie przepisów ustawy) będzie kompleksowo regulował zagadnienia ze sfery dokumentów publicznych.

Ujęty w ustawie system obejmuje:

  •     „„zdefiniowanie podstawowych pojęć związanych z systemem,
  •     ustalenie hierarchii dokumentów publicznych w zależności od ich znaczenia dla bezpieczeństwa państwa i przypisanie tym dokumentom wymaganych minimalnych zabezpieczeń,
  •     ustanowienie ministra właściwego do spraw wewnętrznych jako odpowiedzialnego za kształtowanie polityki bezpieczeństwa dokumentów publicznych i zapewnienie funkcjonowania systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych,
  •     stworzenie procedury opracowywania wzorów dokumentów publicznych,
  •     określenie wymogów dla wytwórców dokumentów publicznych,
  •     określenie obowiązków organów emitujących dokumenty publiczne i obowiązków funkcjonariuszy publicznych w zakresie weryfikacji autentyczności dokumentów,
  •     utworzenie Rejestru Dokumentów Publicznych,
  •     określenie zasad przechowywania dokumentów publicznych.

Wychodząc na przeciw Związek Powiatów Polskich wydał publikację zatytułowaną "Dokumenty publiczne". W opracowaniu opisane zostały poszczególne regulacje ustawy o dokumentach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem zapisów dotyczących jednostek samorządu terytorialnego, bowiem wskazać należy, że ustawa nakłada na samorządowców określone, całkiem nowe obowiązki.

Autorką tego wydawnictwa jest Monika Małowiecka, ekspert w Dziale Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Biurze Związku Powiatów Polskich.

Publikacja udostępniana jest jedynie Członkom ZPP. Zainteresowani mogą zwracać się o jej udostępnienie pisząc na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sob., 21 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka