Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne stanowisko w sprawie wzrostu cen zagospodarowania odpadów

Kolejne stanowisko w sprawie wzrostu cen zagospodarowania odpadów fotolia.pl

Konwent Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów Regionu Jeleniogórskiego i części Regionu Legnickiego przyjął „Stanowisko w sprawie wzrostu cen zagospodarowania odpadów komunalnych”. 

Stan obecny

W „Stanowisku…” wskazano, że wpływ na wzrost cen za przetwarzanie odpadów ma „dramatyczna sytuacja na rynku odpadowym”. Przejawia się ona w:

  • malejącym popycie na odpady surowcowe,
  • problemach z zagospodarowaniem tzw. frakcji nadsitowej – zarówno w jej części kalorycznej (podlegającej dalszemu przetworzeniu), jak i tej, którą można unieszkodliwiać poprzez składowanie.

W tym drugim kontekście wskazano, że po pierwsze dziś w Polsce brakuje instalacji, które mogłyby zagospodarować już przetworzone odpady. Po drugie zaś tzw. część nienosząca znamion kaloryczności, którą unieszkodliwia się poprzez składowanei generuje duże koszty związane z wysokim wzrostem jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska.

Propozycje rozwiązań

„Stanowisko…” zawiera dwie podstawowe grupy proponowanych rozwiązań. Pierwsza grupa miałaby polegać na doprowadzeniu do realnego podziału kosztów zagospodarowania odpadów. Podział ten miałby zostać dokonany pomiędzy:

  • producentów opakowań,
  • dystrybutorów (przedsiębiorstwa wykorzystujące opakowania do konfekcjonowania własnych produktów, sklepy rozprowadzające towary),
  • ostatecznych konsumentów. 

Druga grupa rozwiązań to ograniczenie produkcji opakowań. Składają się na nią między innymi:

  • wtórne zagospodarowanie opakowań,
  • zakaz wykorzystywania jednorazowych siatek z tworzyw sztucznych (reklamówki),
  • wprowadzenie zwrotnych butelek i innych opakowań do wtórnego wykorzystania,
  • wysokie kaucje (motywujące do zwrotu opakowań),
  • wysokie kary za nieprzestrzeganie przepisów, przeznaczanych na ochronę zdrowia i środowiska. 

Konkluzja

W podsumowaniu „Stanowiska…” znalazł się następujący fragment: „Mamy świadomość, że Polska jako kraj należący do Unii Europejskiej jest zobowiązana do przestrzegania zapisów dyrektyw unijnych związanych z osiągnięciem odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu. Taka konieczność jednak zobowiązuje rządzących w kraju do stworzenia warunków zarówno przedsiębiorcom zajmującym się przetwarzaniem odpadów komunalnych, żeby mogli zagospodarować zgodnie z przepisami całą masę wytworzonych odpadów komunalnych, jak i gminom, które ustawowo przejęły władztwo nad odpadami i w dzisiejszych warunkach nie są w stanie spełnić tak wygórowanych poziomów.”.

Czw., 5 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel