Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak wyglądały koleje II Rzeczypospolitej? Pobierz bezpłatną wystawę i przekonaj się sam

Jak wyglądały koleje II Rzeczypospolitej? Pobierz bezpłatną wystawę i przekonaj się sam fotolia.pl

„Stacja: Niepodległa. Na torach II RP” – to niezwykła wirtualna wystawa, opowiadająca o losach kolei II Rzeczypospolitej. Slajdy, które w ciekawy sposób opowiadają o historycznym zagadnieniu mogą być wykorzystywane przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. To też doskonały element wzbogacający obchody kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa została przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” oraz Urząd Transportu Kolejowego.

Na multimedialną wystawę składa się 8 plansz, które tworzą chronologiczną całość. Poszczególnymi etapami są kolejno: Pierwsze tory na ziemiach polskich, Mamy Niepodległą!, Wyzwania odbudowy w liczbach, Dworce jak malowane, Kolejowy krwiobieg II RP, Stary tabor i nowe słowa, Stoi na stacji lokomotywa, Sukces Dwudziestolecia. Kolor tła poszczególnych slajdów nie jest przypadkowy – granat nawiązuje bowiem do koloru mundurów polskich kolejarzy z okresu międzywojennego.

Na całość wystawy składają się też archiwalne zdjęcia, mapy a także teksty przybliżające historię polskiego kolejnictwa, licznych wyzwań odbudowy sieci komunikacyjnej II RP i rezultatów tego procesu.

Wystawę można pobrać bezpłatnie, a korzystać z jej zasobów w celach edukacyjnych może każdy: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, szkoły i każdy zainteresowany danym tematem. Wystawę można pobrać, a następnie wydrukować w dowolnej wielkości i na dowolnym nośniku.

Szczegóły, a także sama wystawa do bezpłatnego pobrania znajdują się tutaj. 

Śr., 27 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn