Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

To już ostatnie chwile na złożenie wniosku o świadczenie „Dobry start”

To już ostatnie chwile na złożenie wniosku o świadczenie „Dobry start” fotolia.pl

Wszyscy rodzice, którzy nie złożyli jeszcze wniosku o wypłatę świadczenia „Dobry start” powinni się pospieszyć. Mogą tego dokonać do końca listopada, w przeciwnym razie pieniądze przepadną. O terminowe nadsyłanie wniosków zaapelowała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

„Dobry start” to jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł, które ma pomóc rodzicom w wydatkach związanych z wyprawką szkolną. Pomoc przysługuje na każde uczące się dziecko do 20. roku życia – również dla uczniów szkół dla dorosłych i policealnych.

Od 1 lipca do 31 października br. złożonych zostało 3,2 mln wniosków o świadczenie „Dobry start” – 2 mln w formie elektronicznej, 1,2 mln w formie tradycyjnej. Jak informuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w tym czasie wypłacono już 4,4 mln świadczeń na łączną kwotę blisko 1,32 mld zł.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek o świadczenie dobry start – podobnie jak wniosek o świadczenie wychowawcze z Programu „Rodzina 500+’- można składać online od 1 lipca przez stronę https://empatia.mpips.gov.pl/ lub przez bankowość elektroniczną oraz od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (w formie papierowej). Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie. Program Dobry start nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola, zerówki, ani studentów.

Śr., 27 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska