Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Zadania publiczne" a "zadania władzy publicznej" w wyroku NSA

fotolia.pl

Każdy podmiot, który gospodaruje choćby tylko niewielką częścią publicznego mienia, ma obowiązek udostępniać informacje na jego temat. Można powiedzieć, iż prawo do informacji podąża za publicznym mieniem i osoby uprawnione mogą żądać informacji od każdego, kto takim mieniem zarządza lub z niego korzystabrzmi teza wyroku NSA z dnia 8 października 2019 r., sygn. akt: I OSK 4113/18.

W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego ugruntowane jest stanowisko, że termin "zadania publiczne" jest pojęciem szerszym od terminu "zadań władzy publicznej" (art. 61 Konstytucji RP). Pojęcia te różnią się przede wszystkim zakresem podmiotowym bowiem zadania władzy publicznej mogą być realizowane przez organy tej władzy lub podmioty, którym zadania te zostały powierzone w oparciu o konkretne i wyrażone unormowania ustawowe. Pojęcie "zadanie publiczne" użyte w art. 4 ustawy zamiast pojęcia "zadanie władzy publicznej" użytego w art. 61 Konstytucji RP ignoruje element podmiotowy i oznacza, że zadania publiczne mogą być wykonywane przez różne podmioty niebędące organami władzy i bez konieczności przekazywania tych zadań. Tak rozumiane "zadanie publiczne" cechuje powszechność i użyteczność dla ogółu a także sprzyjanie osiąganiu celów określonych w Konstytucji lub ustawie. Wykonywanie zadań publicznych zawsze wiąże się z realizacją podstawowych publicznych praw podmiotowych obywateli.

Według art. 7 ust. 1 zdanie 1. ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Zadania te obejmują m.in. sprawy dróg publicznych. Nie może budzić wątpliwości, że remont odcinka drogi publicznej dotyczy "zadania publicznego" z uwagi na powszechność i użyteczność dla ogółu remontowanej drogi publicznej, a także sprzyjanie osiąganiu celów określonych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (zapewnienie powszechnej dostępności dróg publicznych oraz zaspokojenie potrzeb publicznych w sferze przemieszczania się, transportu i komunikacji).

Sob., 23 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka